terrein zal vooruitkomen; het aantal factoren, dat daar invloed op uitoefent, is legio, maar het zal vermoedelijk geen tiende van de snelheid, die bij manoeuvres doorgaans bereikt wordt, bedragen. Terwijl in open terrein men er, naar het mij wil voorkomen, op moet rekenen, dat bij de tegenwoordige vermeerdering der vuur kracht door toeneming van het aantal mitrailleurs, waardoor de afstootende kracht van een stelling zooveel versterkt is, een aanval ovefdag, tenzij met overmachtige artillerie, geen kans van slagen heeft. Men blijft liggen tot de duisternis invalt en zal zich dan tot stormafstand naar voren trachten te werken. Voor de verbinding is deze geringere snelheid een voordeel; men kan gerust zeggen, dat de moeilijkheden van de verbinding toenemen met het kwadraat van de snelheid, waarmee de troepen vooruitkomen. Hoe noodzakelijk overigens voor de infanteriecomman- danten een verbinding in alle richtingen geacht wordt, moge blijken uit het volgende citaat uit het Fransche infanterievoorschrift, lui dende: „Het ontbreken der mechanische verbindingsmiddelen in be paalde omstandigheden, kan een commandant nooit als verontschul diging aanvoeren, wanneer hij onwetend is gebleven van belangrijke veranderingen in den toestand van zijn onderdeel en de nevenaf- deelingen, zoolang hij niet persoonlijk die maatregelen heeft genomen, welke voor den gang van zaken noodzakelijk zijn." Gaan wij thans eens na, welke ervaringen met de verschillende verbindingsmiddelen in den oorlog zijn opgedaan. a. Telegraaf. Uitsluitend gebruikt voor verbinding van de grootere eenheden (legers, legergroepen) onderling, met het algemeen hoofdkwartier en met het achterland. b. Telefoon. Een verbindingsmiddel, dat het volmaakte het .meest nabijkomt, omdat het rechtstreeksche gesprekken tusschen de belanghebbenden toelaat. De telefoon is echter zeer gevoelig voor weersinvloeden, storm, onweer, regen en vooral onderhevig aan beschadiging door vijandelijk vuur. Hierom worden vaak dubbelgeleidingen aangelegd, die minstens 100 M uit elkaar moeten blijven. Daar veelal infanterie- en artiilerielijnen af zonderlijk aanwezig zijn, kunnen deze door achterwaartsche schakeling verbonden worden, zoodat men, als een der lijnen defect is, over de andere toch verbinding kan krijgen. In een stelling, waar de telefoon soms tot in de voorste linie is aangebracht, moeten maatregelen worden genomen tegen het eventueel afluisteren van gesprekken door den vijand. Voor het 250

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 38