leggen van den kabel over onder vuur zijnd open terrein, heeft men een kabelwerper uitgedacht, die een maximum dracht van 4C0 M. heeft. c. Aardtelegra/ie (Zoowel in het Fransche als in het Duitsche Leger in gebruik). De verbinding wordt verkregen door de overbrenging van brommertrillingen, waarbij de aarde als ge leider dienst doet. De afstand, waarop geseind kan worden, is afhankelijk van den aard van het terrein tusschen de beide toestellen De seinafstand is daardoor variabel van l tot 4 K.M. De telefonische verbindingen worden gehinderd door de seinen van de aardtelegrafie, maar dit is van minder belang, omdat de aardtelegraaf toch pas gebezigd wordt, als de telefonische verbinding niet meer werkt Een nadeel is, dat de vijand, als hij op niet te grooten afstand is, de seinen kan opvangen en dus steeds in code geseind moet worden. d. Draadlooze telegrafie. Deze heeft zich in dezen oorlog een uit gebreide plaats veroverd onder de verbindingsmiddelen. Zij is het minst afhankelijk van het terrein en bovendien de eenige vlugge verbinding tusschen het vliegtuig en de aarde. Alle ontvangstations, die binnen de werkingssfeer der zendstations zijn gelegen, kunnen die seinen opvangen; hierdoor bestaat het bezwaar, dat ook de vijand soms in de gelegenheid is deze berichten op te nemen en dus is een code in het algemeen noodzakelijk. Bovendien kan de vijand door eigen seinen al dan niet opzettelijk de berichten der tegenpartij storen, terwijl atmosferische storingen, zooals onweders, het seinen hinderen, dan wel geheel stop zetten. De werkingssfeer is afhankelijk van de sterkte der stations, doch ook van den aard van het terrein; vooral in bergterrein; moet hiermede rekening worden gehouden. Men treft thans bij de Duitsche divisie aan, behalve het di visiestation, een sectie inf. radiotelegrafisten met 2 groote, 5 middelbare en 6 kleine stations, alsmede een sectie art. radio telegrafisten met 2 groote, 6 middelbare en 4 kleine stations. Al deze stations zijn draagbaar, uitgezonderd dat van den di visiestaf. De max. seinafstanden zijn: station van den divisiestaf. groot station. middelbare station. klein station 4 a 6 K.M. 2 a 3 K.M. 0,5 a 1 K.M. 100 K.M. 251

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 39