Indische militaire StrafmefgeDing. In het October-nummer 1919 van dit Tijdschrift beloofde ik den Lezer opheldering over de plannen, die de Regeering had met be trekking tot de Militaire Strafwetgeving h. t. 1. Ik ben thans in staat het volgende mee te deelen. Nadat in September 1917 de Landvoogd bij mail-rapport het In- disch-Ontwerp. Rechtspleging bij de Landmacht, op Justitie vervaar digd naar Nederlandsch model en ten slotte de rij van adviseurs: den Commandant van het Leger, het Hoog Militair Gerechtshof en den Raad van Nederlandsch-Indië afgeloopen 1), aan het Opperbestuur had toegezonden en men nu verwachten zou, dat dit Ontwerp al spoedig der Kroon zou aangeboden worden, heelt de Minister van Koloniën vermeend het toch al reeds van alle kanten bekeken product nog eens aan de critische blikken van de Staatscommissie voor de herziening van het Indisch Privaat-en Strafrecht te onder werpen. In begin 1918 is het dan ook van het Plein derwaarts verhuisd, om eerst half 1919 vandaar terug te keeren. Deze Com missie heeft het Ontwerp toen getoetst aan, wat de practijk in Nederland en de mobilisatie ter zake geleerd had, en heeft daarop het Ontwerp voorzien van hare opmerkingen en wijzigingen aan den Minister teruggezonden, die het toen aan den Raad van State toezond, waarvan het thans reeds terug moet zijn. Aangenomen, dat het nader rapport van den Minister niet al te lang op zich zal laten wachten, is het te verwachten, dat het K. B. houdende afkondiging van de zgn. Herziene Rechtspleging bij de Landmacht binnen kort in het Staatsblad, waar het al eenige jaren eerder had moeten staan, zal prijken Aan de vd. Commissie is, vermoedelijk van wege de wanklanken, die er op eind 1918 uit den Volksraad ten aanzien van de zoo jam merlijk verouderde Militaire Wetgeving opgingen, met spoed opgedragen om in de eerste plaats het recht van beklag te I) Zie de jaargangen I.M. T. 1916. biz 3H0 e. v. en 1917. b!z 1 e. v., waar dit Ontwerp uitvoerig behandeld is door mij. 217 1. M. T. 14, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 3