gelijk zijn; het sein wordt herhaald, totdat het begrepen is. Een bezwaar is, dat de vijand de signalen op den duur begrijpt. Daarom werden deze herhaaldelijk verwisseld. De Oostenrijkers zijn hiervan teruggekomen, omdat dit veel verwarring schiep. Zij hadden tenslotte een vast sein (rood) voor aanvragen van sper vuur en een ander (groen) voor het voorwaarts verleggen van het vuur. Door het afsluitingsvuur niet direct met volle kracht te laten beginnen, doch na één laag te wachten op herhaling van het sein, kost het wel eenige munitie bij een valsch alarm, doch men achtte dit nadeel niet zoo groot, om de invoering van een meer ingewikkeld seinstelsel te wettigen. Ter voorkoming van verwarring behoort men de lichtseinen te beperken tot die van den meest dringenden aard. Zoo zeg gen tenminste de voorschriften. Doch waar deze signalen vooral bij nacht zoo duidelijk en zoo ver zichtbaar zijn, is het wel eens aardig te zien, hoe het in de praktijk toegaat. Ik was persoonlijk in de gelegenheid om een dag of acht vóór het sluiten van den wapenstilstand den aanval der Belgen op Selzaete bij te wonen. Ofschoon tegen den avond de infan- terieaanval luwde was het seinen met lichtkogels niet van de lucht. Overal en voornamelijk aan Duitsche zijde zag men roode, groene en gele seinen, waaronder met 2 of 3 gekleurde ballen, vermoedelijk aan touwtjes bevestigdze bleven tenminste precies op denzelfden afstand bij het opgaan en neerdalen. Boven dien schoot men nu en dan magnesiumlichten boven het kanaal af, om te zien of er geen poging tot overgang beproefd werd. Het was mij een raadsel, hoe men uit dat gewirwar van seinen wijs kon worden. Toch schijnt dit zeer goed mogelijk, als de ontvanger maar over een orienteeringsplankje beschikt, waardoor een bepaald deel van het gezichtsveld wordt afge bakend; alleen de in dit deel waargenomen seinen zijn voor hem bestemd. Ik kreeg den indruk, dat men dien nacht o. m. seinde tusschen de zware batterijen, die de achterwaarts gelegen Belgische kampementen beschoten en hun waarnemers, die zich op den dijk van het kanaal bevonden; wellicht was de telefonische verbinding gestoord of verbroken. Een algemeen bezwaar om uitsluitend op lichtseinen te ver trouwen, zijn mist en kunstmatige nevel. In zulke gevallen is men aangewezen op den ordonnans, zoonoodig met tusschen- posten of op tGeluid%einen Deze kunnen met de gewone infanteriehoorn 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 41