of met speciale door samengeperste lucht of koolzuur gedreven hoorns gegeven worden. Verder werden gebezigd klaxons, bellen, gongs, klokken, enz., welke vooral bij gasaanvallen het alarm gaven. Een algemeen nadeel van geluidseinen is. dat het lawaai van het gevecht en de windrichting grooten invloed hebben op den afstand, waarop deze seinen gehoord kunnen worden. jr. Berichtprojectielen. Dit zijn holle projectielen, welke een be richt kunnen bevatten en die door middel van een granaat werper van de voorste linieën naar achteren worden geschoten. De dracht is 5 a 600 M. Men heeft ook grootere soorten, die worden afgeschoten door den lichten mijnwerper, met een dracht van 1500 M. Deze dienen om verbinding tusschen de bataljonscommandanten en de regimentscommandanten te onderhouden en hierdoor ordonnansen te sparen. In den dalen den tak van hun vlucht vertoonen zij een staart van gekleurde sterren, terwijl ze na hun val nog eenigen lijd rook blijven afgeven, evenals de z.g. Rauchmeldepatronen voor vliegeniers, welke door middel van een pistool verschoten worden. Bij het gebruik van berichtprojectielen verdient het aan beveling: de berichtprojectielen te doen neerkomen op plaatsen gedekt tegen vijandelijk inzicht, opdat de ordonnansen ze terstond kunnen oprapen vóór de verzending en na de ontvangst van het bericht een afgesproken teeken te geven indien het sein niet gegeven wordt en de ontvangst twijfel achtig voorkomt, een nieuw bericht te zenden. h. Postduiven. De postduiven vormen een snel en zeker ver bindingsmiddel; zij zijn zelfs onder de hevigste bombardementen en dwars door giftige gaswolken te gebruiken. Uit proeven is gebleken, dat 97% van de postduiven tijdens een gevecht losgelaten, ongedeerd op hun til kwamen. Men heeft speciale mandjes voor 1 of 2 postduiven om mede te geven aan de stormende infanterie, teneinde snel berichten of schetsen van daar te kunnen overbrengen. Iedere duif kan twee berichten vervoeren in aan de pooten gebonden aluminium kokertjes. Elk bericht behoort in drievoud geschreven te wordenhet duplicaat gaat met een volgende duif mede, voor het geval, dat het voorgaande niet aangekomen mocht zijn. De postduiven mogen bij de posten niet gevoederd worden, opdat zij door honger 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 42