gedreven sneller naar hun hok terug zullen vliegen. Het post- duivenstation wordt ver naar achteren opgesteld en telefonisch met den bevelhebber verbonden. De snelheid van de postduif is 1000 M. per minuut bij windstil weer. Bij het loslaten der duiven voor het zenden van een bericht bedenke men, dat, indien dit zeer vroeg geschiedt, als de nevel nog het uitzicht belemmert, of wel zeer laat, als de duisternis reeds te ver is gevorderd, de postduif verdwaalt, omdat zij zich niet kan orienteeren. Hetzelfde geschiedt bij mist en zwaren regen. i. Berichthonden. Er zijn slechts bepaalde soorten van honden, die zich hiertoe leenen. Om goede diensten te kunnen verrichten, moeten de honden steeds door hun bekende personen geleid worden. Volgens het Duitsche systeem, dat met twee bazen werkt, kan de hond in twee richtingen berichten overbrengen. Bij het Fransche systeem gaat hij met een vreemde mee naar de voorste linies; hij mag dan volstrekt niet aangehaald of ge voederd worden en wordt dan t g t. met een bericht naar zijn achtergebleven baas gezonden. k. Vliegtuigen en kabelballons. Vooral de eerste kunnen in bepaalde gevallen veel dienst bewijzen. Het kan voorkomen, dat zij het eenige verbindingsmiddel vormen, dat nog bruikbaar is, b.v. voor een ingesloten afdeeling. Berichten van achteren naar voren worden gezonden in berichtkogels, die de vliegeniers naar beneden schieten; berichten van de troepen ontvangen zij door het uitleggen van seindoeken, waarvan elke compagnie er 25 medevoert. I. Ordonnansen. Het is in dezen oorlcg gebleken, dat als verbindings wijzen faalden, er ten slotte één middel was, dat zoo goed als onfeilbaar bleek, n.l. de ordonnans. Komt de eerste niet terecht, dan de tweede, maar het bericht bereikt zijne bestemming. Het Fransche verbindingsvoorschrift zegt woordelijk: „De verbinding vooral met dubbbele ordonnansen is onder hevig vuur de meest betrouwbare, maar zij leidt vaak tot belangrijke verliezen". Het inleggen van tusschenposten is dikwijls gewenscht. De afstand tusschen twee ordonnansenposten is gewoonlijk 150 300 M. tijdens het gevecht; gedurende een stilstand kan de helft of der wissel- posten bezet worden. Men moet als eisch stellen, dat elke ordonnans in staat zij, om 's nachts den geheelen weg van de postenketen, waartoe hij behoort, te doorloopen. 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 43