het sein: „Verzoeke schorsing" laten geven. De divisiecommandanten beslissen en geven zoo noodig het definitieve schorsingssein voor de geheele troepenmacht, dat echter zoo mogelijk zal geschieden tijdens een rusttijd bij een der tusschendoelen. Bovenaangegeven systeem heeft zijn bruikbaarheid bewezen en werd ook met succes gebezigd tijdens het langzame oprukken van de gealliëerden van Sept. tot November 1918. Zoowel Duitschers als gealliëerden pasten het toe, al hebben vooral de Franschen het tot een buitengewone volmaaktheid weten op te voeren, Niettemin voelt ieder wel, dat het een lapmiddel is; een eigenlijke verbinding tusschen de artillerie en de infanferie bestaat niet. Alleen dan zal de zaak geregeld voortgang hebben, zoolang beide zich minutieus aan het schema kunnen houden. Maar in het herhaal delijk voorkomende geval, dat de infanterie bijzonderen last onder vindt van een bepaald deel van de vijandelijke stelling en het verzoek aan de artillerie zou willen doen: „Breng daar en daar vuur", voorziet het niet. Een oplossing, die hieraan wel voldoet en ook in den bewegings oorlog is toe te passen, is het eerst door de Duitschers aangegeven, n.I. het indeelen van z.g. Begleitbatterien bij de troepen in voorste linie. Men bezigde hiervoor veldgeschut of stukken veroverd Russisch geschut, dat flink bespannen en gesteund door afdeelingen pioniers met het noodige materiëel de troepen op den voet volgde. Daar de commandant van de batterij zich als het ware bij den infanteriecommandant ophield, was de mondelinge verbinding ver zekerd; beter kon het al niet. Alleen bleek het geen gemakkelijk werk deze stukken geschut vaak onder rechtstreeksch vuur van den vijand vooruit te brengen! van de paarden, de bediening en de helpers vielen er velen, doch als maar enkele stukken hun doel bereikten en de vijandelijke steunpunten van nabij onder direct vuur konden nemen, bleek alle opoffering ruimschoots beloond. Wat de Duitschers bij hun grooten aanval in Maart 1918 met deze Begleit batterien gepresteerd hebben in het geheel stuk geschoten terrein, grenst volgens betrouwbare ooggetuigen aan het ongaloofelijke. Toch hebben de gealliëerden hen in deze zaak de loef weten af te steken door hun tanks. Oorspronkelijk gebouwd om gewapend met mitrailleurs de infanterie te vergezellen en de draadversper ringen plat te rijden, zagen de Franschen het nut in van deze voertuigen als vergezellende artillerie. Zij bewapenden ze met veldgeschut en waar voor de tanks haast geen terreinmoeilijkheden bestonden en de bezetting vrij goed gedekt was opgesteld, was 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 46