Alle regelingen faalden wel eens door tal van onvoorziene om standigheden, zonder welke een oorlog geen oorlog zou zijn. Wan neer men echter uitgaat van de ongunstigste veronderstellingen, zal er in de praktijk ook wel eens iets mee kunnen vallen. Zoo zal b v. in ons geaccidenteerd terrein directe waarneming door den batterijcommandant van het doel en van de eigen infanterie meer malen mogelijk zijn. Op het kaalgeschoten westfront werd het gemis aan waarnemingsposten ten minste als een groot bezwaar gevoeld. Alsdan zal een directe seinverbinding denkbaar zijn tusschen den batterijcommandant of een door dezen geplaatsten seinpost en de voorste linie, welke dan met electrische lampen zal moeten worden onderhouden. Zulks zal te eerder het geval kunnen zijn, naarmate het terrein meer open en dus voor seinen beter en voor ordonnansen minder geschikt is. Naar mijne meening zijn voor het slagen van een dergelijke seinverbinding de volgende eischen on afwijsbaar le. geen Morseseinen gebruiken, doch afgesproken korte teekens voor bepaalde berichten, die zoolang worden herhaald, tot ze be grepen zijn. Aan de hand van het door Kapitein van der Poll gegeven seinstelsel kan men b.v. de volgende teekens afspreken: vuur openeneen lange reeks strepen, vuur stakeneen lange reeks punten. vuur verleggen vóór den stormeen lange reeks strepen en punten, vuur 50 M. naar links verplaatsen een lange reeks streep 2 punten enz. vuur 50 M naar rechts verplaatsen: een lange reeks 2 strepen punt enz. vuur 100 M. verder: een lange reeks streep -3 punten enz. vuur 100 M. korter: een lange reeks 3 strepen punt enz. 2e een „begrepen" of „herhalings" sein door den ontvanger te geven middels vuurpijlen of bepaalde teekens met de seinlamp. Nog kort geleden bleek mij, dat zonder een „begrepen" sein, de sein gever steeds in onzekerheid blijft, of het sein is opgevangen en er dientengévolge verwarring kan ontstaan. Welke zijn ten slotte de wijzigingen, die een op de hiervoren aangegeven ideeën gebaseerd verbindingsstelsel in ons leger eischt? a. een uitgebreide indeeling en opleiding van kader en manschappen als waarnemers en verbindingspersoneel bii de batterijen. b. een groot aantal ordonnansen bij de infanterie op te leiden. Het iijkt misschien vreemd, maar lang niet ieder infanterist is als ordonnans te gebruiken. 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 52