Uit de Pers, 5et ontdekken uan personen in de duisternis Tijdens den oorlog was het van groot belang verrassingen te voor komen, waardoor de vijand enkele gevangenen kon maken, die voor het verkrijgen van allerlei gegevens scherp ondervraagd werden. De Amerikanen vonden in 191» een toestel uit, of liever maakten gebruik van een bekend toestel, om in Niemandsland de. aanwezigheid van levenden aan te toonen, zonder dat de geobserveerden het konden bemerken. Ze maakten gebruik van de warmte-uitstraling en lieten de warmtestralen vallen op een parabolischen spiegel van 36 c. M. middellijn. In het brandpunt hiervan was een uiterst klein thermo element opgesteld. Alle warmte, die de spiegel opving, werd in het brandpunt verzameld en verwarmde den eenen kant van het thermo element, waardoor dit een stroom opleverde, die weer door een galvanometer werd aangetoond. Het bleek, dat dit toestel zoo gevoelig was, dat een man op 180 meter afstand er direct door aangetoond werd, terwijl iemand, die zich verborgen hield achter een verhooging van het terrein, nog op een afstand van 120 meter werd gevonden, als hij maar een puntje van zijn hoofd boven den grond liet uitkomen. Nog kleinere toestellen werkten ook uitstekend en gaven aanwijzing van de aanwezigheid van personen op korteren afstand. Met derge lijke toestellen kan ook worden aangetoond, welke kant van een voorwerp ernaar toe is gekeerd, daar een voorwerp met een doffen en een blanken kant, de warmte geheel anders terugkaatst, naar gelang de eene of de andere kant naar den spiegel is gekeerd. Ook kon het toestel worden gebruikt voor het ontvangen van seinen, daar men bijv. slechts het gezicht behoeft te bedekken om een andere warmte-uitstraling te geven Zelfs kreeg men goede resultaten bij het zoeken naar de plaats van een vliegmachine, zonder dat van licht werd gebruik gemaakt. Wel is hierbij een bezwaar, dat wolken storend werken, maar door een verplaatsing van het toestel is direct te bemerken, of een wolk invloed uitoefent of niet. Door beweging van den spiegel was het vliegtuig zeer gemakkelijk in het vizier te houden, al was het ook absoluut onzichtbaar. Misschien dat dergelijke toesteilen bij het leger in Indië al zeer goeden dienst konden bewij zen, terwijl er ook in het gewone leven bij bewakingsdiensten op werven en groote werken nut van kan worden getrokken. (Haagsche Post van 10 Jan. 1920}~ 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 54