Korte (Tiededeelingeii. Volkenbond en uermindering der bewapeningen in het Verre Oosten. Een en ander uit Sapan. 1. De begrootingen van Oorlog en Marine voor het dienstjaar 1920 1921. De oorlogs- en de marinebegrooting voor het dienstjaar 1920-1921 werden ingediend bij den Rijksdag, welke, den 25sten Dec. j. 1. geopend, na eenige voorbereidende werkzaamheden tot het einde jan. op reces ging. Zij geven een duidelijk beeld van Japan's militaire en marinepolitiek Ook nu kwam de van ouds bestaande naijver tusschen leger en vloot wederom aan den dag, doch de marine won het ditmaal bij hare aanspraken van het leger en, blijkens de uitingen der pers, is deze uitkomst in overeenstemming met de algemeene gevoelens der bevolking, bij wie de marine thans meer populair is dan het leger. Was het totaal bedrag der oorlogsbegrooting aan gewone en buitengewone uitgaven voor het dienstjaar lyl9-1920 ruim 144 millioen yen, de oorspronkelijke, door dit ministerie opgemaakte ontwerpbegrooting vroeg 360 millioen yen aan voor het dienstjaar 1920-1D21. Hieronder was een bedrag van -5 millioen yen, noodig voor verhoogde uitgaven wegens de algemeene prijsstijging en de o.a. daardoor noodige toekenning van duurtetoeslagen. Echter heeft het ministerie van financiën de legerautoriteiten kunnen overtuigen van de onmogelijkheid om voor eenige andere belangrijke posten de noodige fondsen te vinden, zoodat het totaal der ontwerp-oor- logsbegrooting werd teruggebracht tot ongeveer 280 millioen ven. De legerbegrooting vraagt een aanzienlijk bedrag aan, verdeeld over een twaalftal jaren, voor nieuwen bouw, dan wel herbouw of verbeteringen van kustversterkingen De berichten over het totale bedrag loopen uiteen, sommige spreken van 7ü0 millioen yen, andere van de helft van dit bedrag, ook is thans nog niet met juistheid uit te maken, hoeveel voor dezen post op de ontwerp-begrooting voor het aanstaande dienstjaar is uitgetrokken. Evenwel kan wel gezegd worden, dat in de komende jaren met ernst gewerkt zal worden aan de verbetering der doode weermiddelen en het valt niet moeilijk te raden, waarom thans dit deel der landsverdediging zoo krachtig wordt ter hand genomen; de plaatsing van een groot en sterk deel der Amerikaansche vloot aan de kust van den Stillen Oceaan maakt het voor Japan gewenscht zoowel de actieve als de passieve kustverdediging van het rijk te versterken. 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 55