Verdere posten, welke op de ontwerp-begrooting voor oorlog zijn gebracht, omvatten fondsen voor de oprichting van het 5de en 6de luchtvaartbataljon; het totaal bedrag hiervoor moet 27 millioen yen bedragen, waarvan 12 millioen zijn uitgetrokken voor het aanstaande dienstjaar. Verder 3 miliioen yen als bijdrage aan de Keizerlijke' Reservisten-Vereeniging en een zeker bedrag voor de versnelde op richting der in Korea gelegerde 19de en 20ste divisie. Tevens ver melden berichten de oprichting van eenige compagnieën draad- looze telegrafie. Wellicht hebben echter deze en eenige andere posten onder den drang van het ministerie van financiën wijziging ondergaan Hierboven is reeds gezegd, dat de pers algemeen gunstig oordeelt over de voorrang, welken de aanvragen der marine genieten boven die voor het leger, en met tevredenheid wordt dan ook gewag ge maakt van de zeer hooge bedragen, welke dat ministerie aanvraagt voor uitbreiding der vloot tot het zoolang gewenscht 8- en 8-pro gramma, d.w.z. 8 slagschepen en 8 slagkruisers, een minimum, waar- beneden de Japansche verdediging ter zee niet langer mag blijven. De aanvragen der marine en het uitbreiden van het vlootprogram- ma zijn evenzeer een antwoord aan Amerika's nieuwe vlootpolitiek om het sterkste en modernste deel zijner marine aan de tegenover Japan gelegen kust te stationeeren. Hoewel het programma van 8 slagschepen en 6 slagkruisers in eerste linie nog niet voltooid is, worden dus thans reeds de gelden aangevraagd om tot eene sterkte van 8 slagschepen en 8 slagkruisers te komen. En het lijdt geen twijfel, of de marine zal zich de aangevraagde hooge bedragen in de komende zitting van den Rijksdag zien toestaan, indien tenminste het kabinet Hara niet om andere redenen het leven moet laten. Voor de uitbreiding tot het 8- en 8-programma behooren nog 2 slagkruisers te worden aangebouwd. Berichten melden, dat deze eene waterverplaatsing zullen hebben van 40.000 ton; de kosten van aanbouw hiervan worden op 120 millioen yen gesteld. Als verder materiëel in de aanvulling van dit programma worden gelden uitge trokken voor den bouw van drie lichte kruisers van 5000 ton tot een bedrag van 27 millioen yen; zes torpedojagers van 800 ton, 9,6 millioen yen en 12 onderzeebooten van 10CO ton, 30 millioen yen. Doch dit is niet alles; de voltooiing van dit nieuwste programma wordt op het jaar 1927 gesteld. Daardoor zullen enkele der thans in dienst zijnde slagschepen en slagkruisers in tweede linie moeten overgaan en vervangen worden door nieuw te bouwen schepen. De marineautoriteiten vragen dan ook voor de 7 volgende jaren een totaal bedrag van 764.000X00 yen; hiervoor zullen gebouwd worden 4 slagschepen ter vervanging van de Fuso (in dienst gesteld in 1914), de Yamashiro f1918], de Ise f 1917] en de Hyuga [1917]twee slag kruisers ter vervanging van de Haruna en de Kirishima en twee ter voltooiing van het 8- en 8-programma; verder 20 lichte kruisers, 82 torpedojagers, 75 onderbooten en een dertigtal schepen voor speciale diensten. In hoeverre aan dit uitgebreide programma be perkingen zullen worden gesteld door het naar middelen uitziende ministerie van financiën, is niet met zekerheid te zeggen, maar uit 270

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 56