Den isten December werd de 1ste compagnie van het Iste lucht vaartbataljon, welke de balloncompagnie vormde, uit het verband van dat bataljon genomen en omgevormd tot een zelfstandige balloncompagrie. Het bericht, dat de Fransche militaire luchtvaart missie 10 ballons zou hebben medegebracht, rechtvaartigt het ver moeden, dat binnen niet te langen tijd uitbreiding van de balloncom pagnie te verwachten is. Daar ook de nieuwe opgerichte vliegschool te Tokorozawa gelegerd is en uitbreiding van het vliegveld aldaar moeilijk schijnt, ligt het in het voornemen, het lste luchtvaartbataljon over te brengen naar Kagarnigahara, de standplaats van het 2de luchtvaartbataljon. Den lsten December werden bovendien benoemd de volgende commandanten van nieuwe iuchtvaartformatiën, hetwelk wijst op de oprichting daarvan: een majoor der genie als commandant van de balloncompagnie; een kolonel als chef van de afdeeling opleiding aan de vliegschool en een majoor der genie als leeraar aan die school; een kolonel der infanterie als commandant van het 4de iucht- vaartbataljon een kapitein der infanterie als compagniescommandant bij het 2de luchtvaartbataljon. De nieuw opgerichte vliegschool te Tokorozawa geeft, ingevolge artikel 2 van het reglement, eene opleiding aan officieren en min dere militairen, die reeds eene aanvankelijke opleiding hebben genoten. Deze wordt gegeven bij de verschillende luchtvaartbataljons; in verband daarmede werden op 1 December 11 officieren aange wezen voor het volgen van een cursus bij het lste luchtvaartbataljon en 10 officieren voor het zelfde doel bij het 2de luchtvaartbataljon. In aansluiting met de oprichting van de vliegschool te Tokoro zawa moet het ministerie van oorlog het voornemen hebben bin nen niet al te langen tijd over te gaan tot de oprichting van eenige scholen voor speciale luchtvaartdiensten, nl. voor verkenningen, voor het vuren en voor het werpen van bommen Het vinden van geschikte terreinen voor de laatste twee scholen levert echter vele moeilijkheden op. Naar verluidt zijn op de ontwerpbegrooting van het ministerie van oorlog voor het dienstjaar 19201921 gelden gebracht voor de oprichting van een 5de en 6de luchtvaartbataljon, welke forma- tiën gerekend worden voltooid te zullen zijn in 1927. Aan de vliegschool te Tokorozawa werd de eerste niet militaire vlieger in opleiding genomen. De Keizerlijk luchtvaartvereeniging schreef in de maand October eene vlucht uit van Tokyo naar Osaka en terug als voorbereiding van een geregelden luchtpostdienst en loofde daarvoor eenige prijzen uit. De deelneming, welke beperkt was tot niet-militaire vliegers, was slechts gering; 3 vliegers namen er aan deel, die ruim twee weken na den oorspronkelijk vastgestelden datum en nadat het vertrek herhaaldelijk was afgelast, niettegenstaande het over het al gemeen zeer gunstige weder, de vlucht maakten. Zonder ongeluk ken werd de weg heen en terug afgelegd; heengaande was de beste 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 59