tijd 3 uur 41 minuten, terwijl voor de heen- en terugvlucht de beste tijd 6 uur 59 minuten bedroeg [1]. De proefvlucht heeft echter tot heden nog niet tot een geregelden luchtpostdienst geleid, zeer ver moedelijk tengevolge van de inwendige aangelegenheden bij de Kei zerlijke luchtvaartvereeniging. Van de Fransche militare luchtvaartmissie zijn thans reeds 39 of ficieren en minderen teruggekeerd, terwijl de commandant en 36 of ficieren en minderen hier nog eenigen tijd zullen blijven. De naar Italië gezonden Japansche missie van officieren en minderen ter bestudeering van de luchtvaart en de motorenfabricatie keerde midden Augustus 1919 in Japan terug; de missie bracht twee vlieg tuigen uit Italië mede. Aan de Keizermanoeuvres werd deelgenomen door een aantal vliegtuigen, nl. Maurice-Farman toestellen van Japansch maaksel, 5 Sopwith, 5 Spads en enkele Nieuport's. De laatste drie soorten onderscheidden zich door hunne manoeuvreervaardigheid, snelheid en stijgvermogen gunstig van de in Japan gebouwde Maurice-Far- man-vliegtuigen, welke wederom den indruk gaven, logge en weinig handelbare machines te zijn. In het algemeen werd een groote voor uitgang waargenomen in het manoeuvreeren der vliegers en wezen de handelingen van de vliegdienst op eene aanmerkelijke betere geoefendheid. 3. Postduiven. Hierboven werden reeds de goede resultaten vermeld, welke met de uit Frankrijk ingevoerde postduiven bij de jongste groote ma noeuvres werden behaald. In de maand Maart was een aantal van 1C00 postduiven, in Frankrijk aangekocht en vergezeld van een Fransch officier en een onderofficier als instructeurs, in Japan aan gekomen en ondergebracht bij het telegraafbatalion te Nakano (nabij Tokyo) Het aantal heeft zich sedert de aankomst zoodanig vermeerderd, dat reeds in Augustus een duizendtal duiven ten ver koop werd aangeboden aan burgerpersonen onder zekere voorwaar den voor onderhoud, registratie, terugkoop in geval van mobilisatie enz. Zoowel de ingevoerde duiven als de hier geboren jongen daarvan, moeten geen van hunne goede eigenschappen verloren hebben: alleen blijkt de snelheid hief eenigszins te zijn afgenomen. Proeven met de postduiven worden voortdurend genomen en het schijnt in de bedoeling te liggen gedurende den aanstaanden winter proefvluchten te houden tusschen Tokyo en Vladivostok, een af stand van 820 mijlen, waarvan 470 over zee. Met het oog op de toekomstige indeeling van afdeelingen postdui ven bij de verschillende korpsen werd vanaf 1 Juni van elke divisie een officier gedetacheerd bij de afdeeling postduiven te Nakano tot het volgen van een zesmaandschen cursus. 1) De afstand Tokyo Osaka bedraagt ongeveer 380 K.M.. 274

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 60