Revue militaire générale, 2e Livraison. In „Choses d'artillerie" bespreekt de generaal le Gallais onder „les facteurs nouveaux essentiels" in de eerste plaats de verbindingen (les liaisons). Door vóór den oorlog steeds te praten over liaison par le bas en liaison par le haut heeft men volgens hem twee ab soluut verschillende vraagstukken hopeloos door elkaar gehaspeld, n.l. de quaesties van gebruik, verdeeling en opdrachten der artillerie, die de zaak zijn van de aanvoerders en andere, die iedereen intere seeren, de artillerie zoowel als de infanterie. Zonder mate'iëele verbinding geen berichten, geen bevelvoering, geen samenwerking in het gevecht. Zonder moreele verbinding geen vertrouwen tusschen chefs en on dergeschikten, geen eenheid van artillerie en infanterie. Vóór den oorlog was de moreele verbinding onvoldoende en kon van materiëele verbinding bijna niet gesproken worden bij gebrek aan daarvoor uitgetrokken personeel en materieel. Sedert dien heeft men ingevoerd en verbeterd: de telefoon, den optischen seindienst, de T P S de draadlooze telegrafie (T. S. F.), luidklinkende telefonen, duiven, honden, ordonansen en eindelijk den vliegdienst, die speciaal genoemd verdient te worden. De vliegdienst is in het bijzonder nuttig voor het inschieten, vooral sedert de vliegtuigen met draadlooze telegrafie zijn uitgerust. De divisie behoort over minstens één escadrille te kunnen beschik ken om doelen te ontdekken en het inschieten daarop te leiden, speciaal voor het zwaardere geschut. Feitelijk behoort een escadrille ingedeeld te zijn als onderdeel van de artillerie en daarmee te zamen geoefend te hebben. Wat de gepantserde motorartillerie betreft de tanks meent de schrijver, dat, zoodra het gelukt is aan die artilleriesoort voldoen de beweeglijkheid en snelheid e geven, het gebruik zich in twee richtingen zal ontwikkelen, n.l. één soort bewapend met mitrailleurs en dienende voor begeleiding van de aanvalstroepen op de flank, de andere bewapend met snelvuurkanonnen en de aanvallende in fanterie ondersteunende op korte afstanden. De „batteries chars- mitrailleuses" wil hij bij de infanterie indeelen.de „batteries-chars- canons" bij de divisie=artillerie Ten aanzien van het tactische gebruik van de artillerie meent Schr., dat dit niet afwijkt van de beginselen neergelegd in het regle ment van 1910. Het vuur uit gedekte stellingen (tir masqué) is regel. Hevig, snel, verrassend en geconcentreerd vuur, geen vuur uit een druppelfleschje. De waarneming van af den aardbodem blijft de voornaamste waar- nemingswijze. Die uit de lucht is zeer te waardeeren, wanneer die van de aarde onmogelijk is, en geeft dan een prachtige aanvulling, die het mogelijk maaKt te vuren, waar men anders passief zou moeten blijven. De infanterie erkent thans, dat de artillerie een macht bezit, welke zij (de infanterie) vóór den oorlog niet vermoed heeft. Die 278

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 64