macht zegt Generaal le Gallais is zóó groot, dat, indien de in fanterie zich den titel van „reine des batailies" bevestigd heeft gezien door haar ontzettende offers, toewijding en het moeizame leven in modder en granaattrechters, de artillerie kan en moet worden er kend als haar roemrijke medewerkster, waardoor zij recht heeft op den titel van ,,roi de la guerre moderne" door haar verliezen zelf verloochening, toewijding en het groote aandeel, dat zij in de overwinning heeft. fn het eerste deel van den oorlog de eigenlijke bewegingsoor log- bleek vooral de ontzettende uitwerking der 7,5 cM. kanonnen op ongedekte infanterie en artillerie. Toen bleek de noodzakelijkheid voor de infanterie ook voor de beweging gebruik te maken van de dekking, die het terrein biedt, voor de artillere om nooit anders dan gedekte stellingen te kiezen en ook voor de beweging terrein dekking te benutten, om het vuur snel, maar nauwkeurig voor te oereiden. Aan Duitsche zijde hebben infanterie en artillerie deze lessen duur met bloed moeten betalen, maar ook de Fransche infanterie heeft zich dikwijls uitgeput door aan te vallen zonder de artillerie gelegenheid te geven haar den weg te effenen en aan te vallen zonder zelfs de zekerheid te hebben, dat de artillerie haar krachtdadig kon steunen gevolg van fouten in de aanvoering en onvoldoende verbinding. Bij den terugtocht op de Marne bleek de groote macht der artil lerie om die beweging met vuur te dekken en hebben de Duitsche batterijen enorme verliezen geleden door ongedekt stelling te kiezen Bij de vervolging in de tweede helft van'18 werd de samenwerking met de infanterie tot een maximum opgevoerd door aan de voor hoedebataljons kleine artillerieafdeelingen toe te voegen gewoolijk sectiën terwijl het gros der artillerie in handen van den divisiecom mandant bleef, maar steeds—herhaalt Generaal LE Gallais—bleken de principes van het reglement van 1910 juist en konden deze worden toegepast. Schweizerische Monatschrift fiir Offiziere aller Waffen, XXXI. fahrgang, No. 12. en Schweizerische Zeitschrift für Artillerie und Genie, LV. Jahrgang, No. 12. De Zwitsersche „Offiziersgesellschaft" heeft de militaire periodieken zoodanig gereorganiseerd, dat van af 1 Januari 1920 in de Duitsche taal zullen verschijnen een Schweizerische Militar-Zeitung, welke alle 14 dagen, en een Schweizerisches Vierleljahsheft für Kriegswis- senschaft van 100 pagina 's druk als bijlage van het eerstgenoemde. Dus houden de hierbovengenoemde tijdschriften op te bestaan Men heeft ook getracht de Revue militaire suisse daarmee te versmelten, doch biijkens de mededeeling van de redactie van dat tijdschrift heeft het Franschsprekende deel van het Zwitsersche officierskorps prijsgesteld op het behoud van een eigen orgaan. Zij zegt: nous avons tenu a maintenir 1 'existence indépen- □ante de notre organe précisément afin de mieux collaborer au 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 65