travail de nos journaux mililaires oil une fusion constituerait une faute, en particulier a 1 'heure actuelle mais avee Ia ferme intention de marcher en étroite union avec nos camarades suisses allemandes." De quaestie is interessant, omdat ook bij ons officierskorps al meerdere malen het voors'el gedaan is tot fusie der militaire tijd schriften over te gaan, vandaar, dat wij benieuwd waren naar de argumenten, die de redactie van het tijdschrift in de Fransche taal zou aanvoeren. Wij kunnen echter alleen de afwezigheid van eenig argument vaststellen. Hetgeen ook niet te verwonderen is. Er is weinig of niets voor te zeggen om in een klein leger meerdere vaktijdschriften te hebben, behalve dan in dien zin, als nu in het Duitsche Zwitserland geschiedt, een veertiendaagsch blaadje voor de kleine onderwerpen van algemeen belang en een één- ofmeer- maandelijksch periodiek, waarin meer wetenschappelijke onderwerpen worden behandeld. In het 3e (en laatste) deel der „Artilleristische Ausschnitte" wordt een artikel van majoor Seeger een Duitsch regimentscommandant der artillerie besproken. Diens oordeel over de Fransche veldar tillerie is onverdeeld gunstig. Zij was in het begin van den oorlog in elk opzicht de meerdere van en beter geoefend dan de Duitsche. die ten aanzien van de schootsverheid, de uitwerking en de vuur- snelheid der Fransche veldartillerie zeer onaangename ervaringen opdeed. Ook wat het gebruik van gedekte stellirtgen betreft, werd de Duitsche artillerie door die van haar tegenstander eenvoudig overbluft. De Franschen vuurden op afstanden en hebben daarbij uitwerkingdie in Duitschland gewoon voor onmogelijk werden gehouden. Dit bereikten de Franschen door een uitmuntend wer kende doelverkenning en vuurvoorbereiding. „Es ist der wundeste Punkt unsrer voikriegszeitige Artillerieleitung diese Ausbildung der französischen Artillerie nicht rechtzeitig erkannt oder erkennen gewollt zu habenGeltung hatte ja nur das, was via;Berlin kam". De Duitsche artillerie kon alleen vuren op hetgeen zij door den kijker zag. Het schieten uit gedekte stellingen op gedekte doelen volgens de kaart heeft de Duitsche veldartillerie eerst heel iaat in den oorlog geleerd, terwijl de niet bereden artillerie die methodes al lang toepaste. Men stuitte op veel verzet bij de bereden artillerie, die dat niet vlot vond, en het heeft lang geduurd, vóór ook zij de luchtveikenning, photographie, luchtwaarneming, geluid- en licht- meetmethode toepaste. Major Seeger klaagt erover, dat de Duitsche artillerie in het be gin zoo slecht schoot tengevolge van de vele plotseling geformeerde batterijen, wier personeel natuurlijk schiettechnisch onvoldoende geoefend was De slechte munitie deed de uitwerking nog dieper zinken. Niet alleen echter aan den Duitschen kant. Ook de Fransche munitie n.l. de in vredestijd opgelegde-was slecht. Een groot deel der granaten granaatkartetsen „wurden meist nur zum Einschies- zen gebraucht" sprong niet. Daarbij voegde zich na de eerste groote slagen munitiegebrek, aan beide zijden ln September '14 kon men duidelijk merken, dat. 280

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 66