de Fransche artillerie veel zuiniger met de munitie omsprong dan in Augustus, toen Amerika munitie begon te leveren (eind '14) veran derde dit snel en merkten de Duitsche batterijen tot haar schade dat de Franschen over ruimere voorraden en, wat erger was over veel beter munitie beschikking hadden gekregen. De verliezen na men op ontzettende wijze toe. In „Stellungkrieg und Geniewaffe" wordt gewezen op de groote beteekenis van het wapen der genie in den oorlog in vredestijd bij oefeningen en manoeuvres komt dit wapen door het snelle verloop der oefening en de onmogelijkheid het terrein te gebruiken met alle aanwezige hulpmiddelen, zooals de toestand dat zou eischen in het geheel niet tot zijn recht Toch hadden reeds de oorlogen van de laatste halve eeuw, vooral het beleg van Port-Arthur aan wijzingen gegeven, wat van de genie te verwachten was. In den jongsten oorlog waren reeds dadelijk de technische opdrachten zoovele, dat alras een groote behoefte aan pioniertroepen voelbaar werd en één compagnie per divisie een veel te krap bemeten orga nisatie bleek. Aanvankelijk nam de bruggebouw deze troepen geheel in beslag. Aan ententezijde eischte de aanleg van mijnvelden veel van hun krachten (Wijtschaete, Verdun, Souville, Douaumont). Later hebben zij bij den aanleg van gedekte onderkomens, verlichting en ventilatie-innchtingen zeer veel arbeid verricht. Vermeld verdient ook de aanleg van nieuwe spoorlijnen op verschillende fronten. Door het gebruik van geschut van steeds zwaarder afmetingen e" 'n ongekend groote hoeveelheden, werd de roep naar pioniers steeds dringender, daar de verdedigingsmiddelen steeds zwaarder constructies eischten. Het gebruik van constructies in gewapend beton, golfijzer met betonmanteling, pantsers, prikkeldraadversper ringen. automatische en andere mijnen, werd steeds meer uitgebreid Daarbij kwamen aanleg van electrisch licht, ventilatie, waterleidingen en waterloozingen. Een gevolg van deze uitgebreide toepassing van de moderne tech nische hulpmiddelen was niet alleen meerdere behoefte aan pionier troepen, doch eveneens behoefte aan technische leiders in de hoogere staven met het noodige hulppersoneel. Daar de genie niet alles persoonlijk kon doen en de andere wapens niet voldoende technische kennis bezitten, moesten voor die werkzaamheden technische voor lichters aan die wapens worden toegevoegd.-Zoo ontstond een geheel nieuwe organisatie. Schrijver meent, dat de pionierafdeelingen in dezen zin hervormd moeien worden en opgebouwd als een korps voorwerkers en specia listen om behulpzaam te zijn bij- en leiding te geven aan het uitvoeren van die werkzaamheden, waarvoor speciale technische kennis noodig is. Les archives de la grande guerre, No. 9November 1919. Twee artikelen trekken hierin de aandacht. Ten eerste een voor dracht van den Maarschalk Joffre gehouden voor een parlementaire commissie en getiteld„Les débuts de la guerre. La conduite des opé- rations jusqu a la bataille de la Marre'' en een uitreksel uit een werk van den Generaal Le Gros „Lagenèse de la bataille de la Marne"! 281 M. T. 18, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 67