Maarschalk Joffre zet uiteen, hoe het concentratieplan No. 17 van het voorjaar '13 en gewijzigd in het begin van'14 een concentratie van het Fransche leger vaststelde met het front naar het Oosten, van de Zwitsersche grens (Belfort) tot de Belgische grens, naast elkaar in de volgorde le. He, Ille en Vde leger, terwijl het IVde leger in 2de linie stond. De wijziging van '14 voorzag een inval der Duitschers door België, in welk geval het Vde leger meer noordwaarts zou con- centreeren en het IVde leger tusschen III en V ingeschoven worden. Het operatieplan beoogde het geheele leger vereenigd te doen op treden om met beide vleugels omvattend het Duitsche leger in Oos telijke richting terug te werpen. Het derde leger zou de voeling tusschen beide vleugels bewaren en Metz nemen en versterken 21 Augustus werd de slag aan de grenzen geleverd. Het Ille, IVde en Ve leger front tegen de Belgische grens, het 1ste en 11de leger tegen de Duitsche grens om den vijand, dien men voelde glijden naar het noord westen, vast te houden. De slag werd verloren. Niet omdat men tegen een numerieke over macht vocht, doch „il y eut de nombreuses défaillances dans nos grandes unités, dont plusieurs, surprises et mal engagées, ontfondu trés rapidement et refiué, exposant les unités voisines a de pertes sévères. C'est ia période la plus difficile de mon existence. Dans ces conditions le commandant en chef a considéré comme un devoir absolu de relever de leur commandement les chefs a qui incombait la responsabilité de ces défaillances".. 25 Augustus begint de nieuwe manoeuvre. Op den linkervleugel wilde Joffre zooveel troepen verzamelen tlVde en Vde leger, Engel- sche leger en troepen ontnomen aan de Oostelijke legers), dat daar een massa bijeen zou zijn, die het offensief zou kunnen hervatten. Den 27sten Augustus stelt hij zich voor het inmiddels gevormde Vide leger op een geschikt oogenblik in noordoostelijk richting een aan val te laten doen doch daar het Engelsche leger onverwacht terug trok, ontstond een leege ruimte tusschen het Vide en Vde leger, waardoor deze aanval niet door kan gaan. Het Vide leger (generaal Maunoury, moet nu op Parijs terugtrek ken, en het garnizoen daar, onder generaal Galliéni, bijspringen. De rest van het Fransche leger krijgt als uiterste lijn om terug te trekken de Seine, evenwel onder vermelding, dat deze lijn niet het doel behoeft te zijn, men hoopt al eerder tot het offensief over te kunnen gaan. Dit gebeurt ook. terwijl op 2 September nog de lijn van de Seine nauwkeuriger wordt vastgelegd, verandert omstreeks dien tijd geleidelijk de toestand, toen von Kluck Parijs liet liggen en in zuid oostelijke richting doormarcheerde, aldus zijn flank blootgevende aan de troepen van generaal Galliéni. Op 4 September worden de bevelen gegeven voor den aanval op 6 September. „La bataille engagée le 6 Septembre a done été le résultat d'un plan con?u le 25 aout et pour l'exécution duquel les circonstances ne furent enfin favorables que le 6 Septembre. La réalisation de ce plan nécessita un repli auquel une limite maxima avait été fixée et que les conditions stratégiques permirent d'arrêter avant que fut atteinte cette limite. Car ce repli n'avait d'autre but que de permettre le regroupement ordonné et soudé de nos forces". 282

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 68