Dit is nu juist, wat de Generaal LE Gros ontkent. Hij zegt, dat de orders van <5 Augustus wel dikwijls het woord „offensive" noemen, maar dat de instructie ook voorschreef, dat de in te nemen stellingen met de meeste zorg moesten worden ingericht om een maximum weerstand te kunnen bieden. Uit die stellingen zou men ten aanval voorwaarts gaan De terugtocht is niet geëindigd bij Somme zooals aanvankelijk het plan was zij ging door tot de Marne en zou nog verder gegaan zijn, als het miracle de la Marne" niet gebeurd was Generaal LE Gros veroordeelt sterk dezen terugtocht, die op leger en bevolking een fatalen indruk moest maken, om niet te spreken van de verheffing van het moreel van den vijand. Hij vermoedt, dat men terugtrok in de hoop, dat de uitwerking van den Russischen inval in Dunschland zich zou doen gevoelen op de Duitschers en dat het Groote Hoofdkwartier wel van plan was te gelegener tijd tot het offensief over te gaan, doch dat dit plan heel vaag was en het noemen ervan hoofdzakelijk moest dienen om het moreel van het leger een beetje op te halen. Immers op 2 September, toen Joffre reeds mededeelde, dat, wanneer het geheele front tot het offensief zou overgaan, het garnizoen van Parijs met het Vide leger op de flank van den vijand zou ageeren, verlegde hij tegelijk het eindpunt der achterwaartsche beweging een twint g tal kilometers naar het zuiden. Intusschen begint Generaal Galliéni, die sedert 1 September onder de bevelen van Joffre gesteld is, en die van af zijn opstellingsplaats de bewegingen van de Duitsche legers het eerst en het best kan observeeren, te dringen, om aan te vallen Hij toch ziet, hoe von Kluck, die aanvankelijk op Parijs scheen aan te marcheeren, steeds meer naar het zuidoosten afbuigt en langs hem heen gaat. Maar een verzoek om bevelen op 3 September schriftelijk gedaan, blijft onbeantwoord. Op 4 September gaat Gai liéni zelf op verkenning en ziet de Duitschers voorbijtrekken, Hij stelt zich in telefonische verbinding met het Groote Hoofdkwartier, doch kan geen vergunning bekomen om aan te vallen Ja, Joffre beklaagt zich bij den Minister naar aan leiding van dit aandringen, dat de Generaal Galliéni „le poussait a des offenswes prématurées" Na ontvangst van betrekkelijk oude bevelen en instructies gedateerd 2 en 3 September belt Galliéni denzelfden dag nogmaals het Hoofdkwartier op en het gelukt hem nu toestemming te krijgen om een deel van het Vide leger in Oos telijke richting te verplaatsen „als bedreiging van den Duitschen rechtervleugel". Als ten slotte Galliéni 's avonds voor de derde maal het Hoofd» kwartier opgebeld heeft, schijnt hij toestemming te hebben gekregen tot aanvallen, want om 8.30 n. geeft hij bevelen tot voorbereiding daarvan. Joffre evenwel geeft dien avond om 6 uur bevelen voor het algemeene offensief op 6 September. „Que cette volte-face ait été mal organisée et dans des conditions tellement défectueuses qu'on n'a obtenu qu'un demi-succès, aiors qu'on en devait obtenir un considérable résultat (slechts 6000 ge vangenen en bijna geen buit) qu'on n'ait pas cherché a mieux 283

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 69