Alleen de innigste samenwerking tusschen artillerie en infanterie kon het mogelijk maken de moeilijkheden van den aanval te overwinnen. De infanterie ontwikkelde eerst dunne liniën, die geleidelijk verdicht werden. Ze voerde lichte mitrailleurs en lichte bommenwerpers mede. Zware mitrailleurs steunden van achteren uit vaste opstellingen. De. artillerie opende den strijd Overdekte de vijandelijke stelling en artillerie met gasgranaten. Daarna begon de tweede acte, n.l de vuurwals, die de infanterie vooruitging. Hier moest alles als een uurwerk verloopen Op het laatst moest de artillerie, tenminste voor een deel, hef vuur verleggen of zwijgen, doch daar de hindernissen voor de infanterie dan nog lang niet opgeruimd waren, en zij dus den steun der artillerie nog niet kon ontberen, deelde men veldkanonnen als infanteriegeschut bij de bataljons in. Wanneer de paarden dier kanonnen gesneuveld waren, werden de kanonnen verder met han den vooruit gebracht. Von Richter kent de hoeveelheden projectielen, die bij deze massa aanvallen gebruikt werden, niet. In de Revue des deux mondes van 15 October '18 vonden wij, dat Joseph Bedier in „Notre artillerie" vermeldt, dat in Juni '16 de' Fransche kanonnen van 75 mM. 6.400.000 projectielen en in October van dat jaar 5,5 millioen p ojectielen verschoten. Ludendorff merkt dan ook omtrent de artillerie op, dat zij steeds meer de draagster van den strijd werd„Recht hat sie, wenn sie sich gegen die Auffassung wehrt, dasz die Infanterie die Haupt- waffe sei. Hauptwaffen gibt es nicht. Jede hat ihre Berechtigung denn alle sind nötigHij dacht daarbij echter aan een artillerie, die zoo sterk is, dat zij een front van 50" kilometer kan bezetten met één kanon op elke 10 meter! Journal of the U. S. Artillery. December 1919. Counter-Battery. The Principal Mission of Corps Artillery, door Kolonel Mitchell, Counter-Battery Officer. Daar in de Fransche artillerietactiek de aanwijzing van de artil lerie voor haar taak, waartoe ook de verdeeling in infanterie- in contrabatterijen behoort, beschouwd werd als iets zeer subtiels, waarvan men alleen door veel oefening de nuances kon leeren onderscheiden, hebben de Amerikanen, die nu eenmaal alles syste matisch en in het groot doen, volgens Kolonel Mitchell ook het „counter=battery work" in het groot georganiseerd, alsof het niet meer dan een gewoon handwerk gold. Hij merkt op, dat men in de eerste jaren van den oorlog vergeten schijnt te hebben het groote beginsel, dat legers, welke in contact komen, hun infanterie juist buiten bereik van de artillerie doen halt houden, en eerst den uitslag van het artillerieduel afwachtten, dat als regel over den uitslag van den strijd beslist. Wij laten deze opmerking voor rekening van kolonel Mdie haar gebruikt als uitgangspunt om te komen tot de mededeeling, dat het Engel- sche leger het eerste was, dat einde 1916 het ^systematic counter- battery work" langs het geheele front invoerde. 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 71