Hiermede ging samen de ontwikkeling van een artilleristischen inlichtingendienst, welke onder toezicht van den contrebatterijcom- mandant werd geplaatst. De noodzakelijkheid om nauwkeurige gegevens te verzamelen voor het contrebatterijvuur bracht met zich de invoering van nieuwe hulpmiddelen als b.v. de licht- en geluid meting. De meeste hulp hadden de contrebatterijen echter van den vlegdienst „the importance of their work cannot be overes timated". Bij de Amerikaansche Corps Artillery werden luchtes- quadrilles ingedeeld uitsluitend voor artillerieopdrachten. Ten behoeve der contrebatterijen deden de vliegtuigen dienst a. voor doelverkenning, b. voor photografeeren, c. voor het waarnemen bij het inschieten. Zij zochten de vijandelijke batterijen op, radiografeerden hun verkenningsresultaat aan denC.B.-commandant. Zij photografeerder. op gezette tijden de vijandelijke linie, waarop uit de foto's door vergelijking met vorige opnamen nieuwe batterijen konden worden vastgesteld en de uitwerking op oude kon worden nagegaan. Waf hun hulp bij het inschieten betreftqkangezegdworden.dat indeed in these days when concea ment is of such great importance and indirect fire is the rule rather than the exception it would be virtually impossible to conduct successful fire for destruction without the aid of the Air Service" 1) De resultaten van deze systematische organisatie aan ententezijde vinden we in een memorandum van Ludendorff dd. 1 Augustus '18, waarin hij o. m. zegt, dat in één maand de vijand 13% van de kanonnen, welke deelnamen aan de actieve operaties, buiten gevecht had gesteld, welk cijfer volgens Ludendorff - duidelijk de waarde van voorgezet contrebatterijvuur doet uitkomen. Als eenheid, welke belast moet worden met C.B.werk, duidt Schrijver het Legerkorps aan, daar het front van de divisie te klein en de divisieartillerie te licht is. Contrebatterijen moeten als regel een kaliber van 15 cM. hebben. De vraag, of het wijdloopige systeem van den C.B.dienst met zijn uitgebreid telefoonstelsel en ingewikkelden inlichtingendienst ook geschikt is voor den bewegingsoorlog, beantwoordt Schrijver bevestigend Wel wordt vooral bij de voorwaartsche beweging alles veel moeilijker (bij een terugtocht kan men van te voren alles in orde brengen in de nieuwe stelling), doch met een goed werkenden vlieg- dienst en goed kaartenmateraal (met ruitverdeeling) kan men nog veel bereiken. Van de licht-en geluidmeting is dan minder te verwachten, daar deze eenige dagen noodig heeft om zich te verplaatsen. d F (1) Cursiveering van mij. d.F. 286

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 72