2e. De lijn der 2e klassers op te voeren tot de hoogste onder officiersrangen, waarbij uitsluitend vakkennis wordt vereischt, en de kennis van de Nederlandsche taal slecht als aanbeveling dient. 3e. Spoedige omzetting in de Maleische taal van alle reglementen betrekking hebbende op de dienstverrichtingen van alle militairen beneden den rang van officier. De gevolgen van de eventueele aanvaarding van den door mij onder sub 1 voorgestelden grondslag voor de hierziening der militaire bezoldigingen van de inheemsche militairen, zal volgens de Memorie van Antwoord de jaarlijksche begrooting met 3 millioen doen stijgen. Mijnheer de Voorzitter, dit aanzienlijk bedrag zal mij niet doen besluiten om de door mij voorgestelde lotsverbetering voor de in heemsche militairen terug te houden. Ten opzichte van het leger huldig ik dit beginsel. Wij hebben een leger of wij hebben er geen Wil men een leger hebben, dan zorge men, dat dit onder alle omstandigheden bruikbaar is, dat dit onder de moeilijkste omstandigheden blijft een gezagsinstrument in handen van de overheid Indien met de verhooging van de oorlogs- begrooting niet wordt bereikt een harmonisch verband tusschen de verschillende onderdeelen van onze weermacht, dan acht ik deze uitgave onverantwoordelijk. Ten slotte, Mijnheer de Voorzitter, acht ik het niet ondienstig van uit deze plaats nog eens te herhalen, hetgeen ik reeds in de afdeeling naar voren heb gebracht, namelijk dat mocht onverhoopt de Re geering vasthouden aan de door commissie voorgestelde loonschaal No. 5, ik de stellige overtuiging koester, dat de werving in mijn land in de toekomst weinig of in het geheel geen succes meer zal hebben. De voornaamste drijfveer namelijk voor den Minahasser om dienst te nemen is het instituut van de heerendiensten, waarvan tot dusverre niemand vrijgesteld is en ook niet afkoopbaar werd gesteld. Het vooruitzicht om na eenige jaren doorgebracht in het ieger vrijgesteld te worden van alle persoonlijke diensten heeft menigeen, ja zelfs jongelieden van goeden huize, naar het leger gedreven. De heerendiensten nu zullen binnenkort af eschaft worden. Daarbij komt nog, Mijnheer de Voorzitter, dat nu ik er in geslaagd ben voor de hoofden in de Minahassa betere arbeidsvoor waarden te bedingen, zij krijgen thans het dubbele van hun vroeger inkomen, ik verwacht, dat van deze zijde althans de uittocht van de duizenden jonge krachtige mannen in verband met de hooge premies niet meer, ik zal het woord aanmoedigen maar niet bezigen, stil zwijgend zal worden toegezien. De heer Van derjagt: Mijnheer de Voorzitter, de tijden zijn hard en de tijden zijn duur. Dit geldt voor Europa, dit geldt voor al wat voor laatste betreft, ook voor Indië. Althans zeker in den laatsten tijd. In de laatse maanden, Mijnheer de Voorzitter, is de levenstandaard hier in Indië meer gestegen dan gedurende jaren te voren. Wil dat voor particulieren veel zeggen, voor ambtenaren zegt dat nog veel meer De particulier kan zich wapenen tegen de duurte. De bedrijfsleider met zijn ondergeschikten, de handelaar, de toko- 2&6

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 82