lega's van mij en ik, de schaal, een overzicht over de salariëering van bestuursambtenaren, gelegd naast de schaal, die aangegeven wordt door de militaire commissie, wat betreft de officieren. Ik heb hier een langen staat voor mij liggen, Mijnheer de Voorzitter, wel te lang om in de notulen op te nemen, maar ik wil er enkele cijfers uit halen. De staat bevat o m. de bruto inkomsten genoten door bestuursambtenaren tewerk gesteld buiten de hoofdplaatsen in Ned -Indië, waaronder dus verreweg het grootste gedeelte van de bestuursambtenaren is begrepen! Daarnaast hebben wij nog een overzicht van bestuursambtenaren geplaatst op hoofdplaatsen van gewesten gelijk Semarang. Bandoeng, Medan en voorts op plaat sen als Buitenzorg, Makasser, enz., die daarmede worden gelijk gesteld Vergelijkt men nu met elkander de bruto inkomsten genoten door bestuursambtenaren, van buiten de hoofdplaatsen van gewesten in Ned-Indië, derhalve van verreweg het grootste gedeelte, dan komt men over 20 jaren tot een totaal bruto inkomen van 140.430 en gemiddeld per maand op 585. Daarnaast hebben wij hetzelfde uitgerekend voor de officieren. De bruto inkomsten van de officieren van een willekeurig garnizoen ik heb het door elkaar heen gegooid zijn over hetzelfde tijdvak na 20 jaren f 142.950 of de gemiddelde inkomsten per maand f 595. Wij zien dan, dat een officier, al is het niet veel meer, toch meer heeft. Daartusschen in ligt de schaal van hoofdplaatsen. Wanneer deze wordt nagegaan, dan komt men tot grootere bruto inko nsten voor den bestuursambtenaar. Het is echter een kleine categorie, zooals ik reeds gezegd heb, waarbij ik nog de toelichting kan voegen, dat wat dit betreft, van deze kleine categorie veilig kan worden aange nomen, dat een officier, die 10% van zijn bezoldiging moet betalen voor het bewonen van een ambtswoning, een woning, die nagenoeg alle officieren hebben en daarvoor een huis krijgt overeenkomstig zijn stand, beter af is dan een controleur, die in het genot is van een huishuur-toelage en een particulier huis betrekken moet met de daaraan verbonden nadeelen meer belasting, reparaties, meerdere onderhoudskosten van erf enz. Op plaatsen, waar geen militaire woningen beschikbaar zijn en waar de controleur een bijslag krijgt van 1 10 van de bezoldiging, lijkt het, alsof de officier achter den bestuursambtenaar van gelijken diensttijd komt. Inderdaad is echter ook dit niet zoo. Immers, een controleur, die een bijslag ontvangt groot 1/10 van zijn bezoldiging, zal bijvoorbeeld te Buitenzorg in den regel onmoge lijk minder dan f 100.—.'s msands kunnen verwonen, omdat hij verplicht is thuis kantoor te houden en in verband daarmede geen kleiner huis kan 'nemen. Dat was een kleine toelichting, Mijnheer de Voorzitter. Wenscht de Regeering hiervan nog meer te weten, en wil zij hierop dieper ingaan, dan zou ik zeggen: laat zij zich wenden tot het departement van binnenlandsch bestuur, alwaar deze groote staat bekend is en ook de toelichtingen, .die daarop zijn gegeven. Ik kan dus hier verder v^n afstappen. 299

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 85