Gaan wij het pensioen na van de officieren en van de bestuurs ambtenaren, dan zijn de pensioenen van de militaire ambtenaren beter dan die van de bestuursambtenaren, althans, zooals de zaak nu staat, t.w. als het onderhavige voorstel wordt aangenomen. Keer ik nu even terug tot dezen langen staat, dus tot de beschou wing van salariëering van beide categorieën op zichzelf, dan begint de weegschaal al eenigzins in het voordeel te schommelen naaf de zijde der officieren, maar leg ik daar nog bij de andere tegemoet komingen, die de officieren genieten, de toelagen en gratificaties, dan Mijnheer de Voorzitter slaat zij gedecideerd over in het voor deel der officieren. Deze toelagen en gratificatiën zijn directe of indirecte inkomsten. Zij zijn gestipuleerd geworden, nauwkeurig gestipuleerd geworden ook reeds in het Afdelingsverslag Daarop is ingegaan bij de Me morie van Antwoord, maar de Memorie van Antwoord weerlegt al die inkomsten niet, zij geeft er wel een nadere verklaring van, maar niettemin blijven zij bestaan. Dan wil ik nog even in herinnering brengen in de eerste plaats de vrije geneeskundige behandeling en het vrij gebruik van medicij nen, zoomede de daarbij behoorende gegarandeerde opname tegen matigen prijs in de militaire hospitalen. Verder de omstandigheid, dat de burgerlijke landsdienaren wel en de officieren niet voor hun pensioen behoeven te contribueeren. Het meetellen, althans gedeeltelijk van den opleidingsdienst, van den met buitenlandsch verlof doorgebrachten tijd bij de berekening voor den diensttijd, voor het pensioen en voor de promotie. Dit gaat gedeeltelijk ook op voor den bestuursambtenaar. Voorts, dat de militaire diensttijd voor hen, die overgaan naar den burgerlijken dienst, meetelt voor de toekenning van de aan die burgerlijke betrekking verbonden weddeverhoogingen. Een vergoeding van uitrusting wordt toegekend aan officieren, die naar elders worden gedetacheerd. Dan de pensioensverhooging voor afgekeurde officieren, waarover wij zooeven een nadere toelichting hebben mogen hooren van Zijne Excellentie den Legercommandant. Verder de gratificaties voor bijzondere studies en ten slotte de verhoogde salariëering voor de staf- en andere groepen van officieren. Voegen wij er dit allemaal bij, dan kunnen wij zeggen, dat de weegschaal beslist naar den kant van de officieren, dus in hun voordeel overslaat. Mijnheer de Voorzitter! Bij de voorgestelde bezoldiging komt derhalve voor den officier in de eerste plaats het recht van vrije geneeskundige behandeling en van vrij gebruik van medicijnen, een voorrecht waarvan de Kegeering in de Memorie van Antwoord zegt, dat vooral hiervan de waarde wel eenigszins overschat wordt. Ik betwijfel, Mijnheer de Voorzitter, of, toen de Regeering dit antwoord neerschreef, zij er kennis van droeg, dat nu dezer dagen de tarieven van de geneeskundigen zijn verdubbeld niet alleen, maar op sommige plaatsen zijn verveelvoudigd, dus dat dit voorrecht, thans aanzienlijk meer gewicht in de schaal legt dan tot dusver. 3C0

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 86