Daar de brigade reeds op den 21sten op Duitsche patrouilles was gestooten, moest de verkenningsafdeeling vrij sterk worden genomen, omdat zij in staat moest zijn, vijandelijke verkenningsorganen te ver drijven, om daarna in breed front te verkennen, zoodra zij op sterken tegenstand zou stuiten; Ware een voldoend sterke verkenningsafdeeling met voldoend voorsprong voor de veiligheidsafdeelingen van de 5de brigade uitgegaan, dan waren niet alleen de ernstige verliezen van de voorhoede vermeden, doch dan ware de brigadeCdt vermoedelijk bij aankomst zuid van Grapfontaine zoo afdoende over den toestand bij Neufchateau ingelicht, dat hij te rechter tijd een daarmede in overeenstemstemming zijnde beslissing had kunnen nemen. b. Gebrekkige Verbinding Bijzonder in het oog vallend zijn de vergeefsche pogingen van de brigade, om verbinding met de nevencolonnes te verkrijgen. Het is begrijpelijk, dat in het sterk doorsneden en beboschte terrein het opzoeken der neventroepen op vrij ernstige moeilijkheden zou stuiten, wanneer niet de hoogere Commando's door het verstrekken van inlichtingen het werk van de voorste afdeelingen ondersteunden. Mogelijk was dat; want de electrische verbindingen tusschen de korpscommando's waren zeker tot stand gebracht. Of echter in deze richiting iets is geschied, kan uit de beschikbare bronnen niet worden vastgesteld. Van Jamoigne tot Florenville is ongeveer 8 K. M.de Cdt. van de voorhoede mocht natuurlijk niet pas denken aan het zoeken van een verbinding met het 12de legerkorps, toen hij in Jamoigne aankwam, doch had op zijn laatst bij den afmarsch uit Gerouville, dus 4 u.n., de daarvoor noodige bevelen moeten geven, zoodat de zich snel bewegende verbindingspatrouille Florenville kon bereiken, op het tijdstip, dat de voorhoede in Jamoigne aankwam. Weinige uren later konden dan het bericht van het krijgen van verbinding en het bericht over den toestand bij het 12de legerkorps in Jamoigne aankomen. Hetzelfde was het geval naar rechts met de 3de divisie. Voor de onvoldoende bekendheid van de 5de brigade op den 22sten over den toestand bij de 3de divisie, met name over het gevecht bij Rossignol, en over de onmogelijkheid, dat deze legereen heid naar Neufchateau kon komen, draagt de Cdt. van het koloniale 348

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 10