aanvaarden van dit stelsel ook de consequentie moet worden aan vaard, dat de gratificatie aan allen, zonder onderscheid, zal moe ten worden toegekend. Geschiedt dit niet, dan zal een streven ont staan om de eindbeoordeeling zoodanig te stellen, dat zij wat be treft de toekenning der gratificatie als „gunstig", wat aangaat een gebeurlijke plaatsing in den bijzonderen werkkring als „ongunstig" is te beschouwen. Tevens zal van de voorgestelde regeling het gevolg zijn, dat gee nerlei waarborg bestaat, dat de achtereenvolgende jaarklassen steeds naar denzelfden maatstaf zullen worden beoordeeld. Ten slotte zal aanvaarding van dit stelsel noodwendig moeten lei den tot het toekennen van dergelijke gratificatiën aan de ambtena ren van het binnenlandsch bestuur, die de bestuursacademie vol gen, en aan alle overige ambtenaren, die op eenigerlei wijze, voor de uitbreiding van hun studie, naar het buitenland worden gezon den. Thans het amendement van de heeren Van der Jagt, Bergmeijer en Djajadiningrat, dat ten doel heeft de salariëering der militaire apothekers-assistenten in overeenstemming te brengen met die hun ner ranggenooten bij andere wapens en diensten. Voor het gemak heb ik een overzichtelijk staatje gemaakt van de bezoldiging der onderofficieren. Ik zal daarvan alleen noemen de salarissen van de adjudant-onderofficieren, daar de apothekers assistenten in dien rang worden benoemd. De adjudant-onderofficieren van de laagste groep genieten volgens onderwerpelijke voorstellen per maand f 190 tot f 350. Die van de volgende groep f 210 tot f 370; die van de stafmuziek van f 195 tot f 315, en die bij het hoofdkantoor van den topographischen dienst f 210 tot f 370. Twee groepen, namelijk die van de opne mingsbrigade van den topographischen dienst eener-en de magazijn meesters, de adjudant-onderofficieren bij de militaire administratie en de assistent-apothekers anderzijds, zijn in de hoogste schaal gerangschikt. Hun bezoldiging loopt van f 220 tot f 380. Verder hebben de onderluitenants ook de apothekers-assistenten allen dezelfde bezoldiging, terwijl door hen de hoogere tractementen wor den bereikt naar den diensttijd doorgebracht in den rang van onderofficier, niet dus naar dien in den onderluitenantsrang. Het maximum bedraagt voor hen f 500 per maand. Aan den wensch in het amendement uitgedrukt is dus feitelijk voldaan, de assistent-apothekers zijn in de hoogste klasse van bezoldiging gerangschikt. Dat hij minder snel onderluitenant zou worden, dan bij sommige wapens, is mogelijk; de hen opgedragen diensten zijn ook zeer verschillend. Dat de tijd benoodigd om den onderluitenantsrang te bereiken voor hen op 15 jaar of daarboven zou zijn te stellen, is, zooals ik reeds vermeldde, niet met de practijk in overeenstemming. Vast staat echter, dat de mede in de groep der apothekers-assistenten ondergebrachte onderofficieren, namelijk de magazijnmeesters en naar vermeend wordt ook de onderofficieren-kwartiermeester, den onderluitenantsrang eerst na een langer diensttijd bereiken dan zij. Thans de motie voorgesteld door de heeren Teeuwen, Laoh en 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 114