De voorhoede-Cdt had voor alles niet zoo mogen vechten, alsof hij alleen op de wereld was, de onder zijn bevelen gestelde troepen hadden enkel en alleen de taak, den marsch en in de onmiddellijke nabijheid van den vijand, den opmarsch van de hoofdmacht van de brigade te beveiligen. Wel had de vijand tot aan Neufchateau slechts weinig tegenstand geboden; zijn patrouilles en zelfs een verkenningseskadron, waren betrekkelijk snel teruggeweken. Daarna kwam een vuuroverval, welke de voorste comp. snel decimeerde. Mitrailleurs en vuurmonden kwamen in werking Dat had tot voor zichtigheid moeten manen. In geen geval kon er verbetering in den toestand intreden, wan neer men het gros van de voorhoede achter de beide voorste comp. aan, in het dal en langs den weg over de brug liet volgen. Er waren slechts twee gevallen mogelijk; daarvan was het eene, nl. dat men slechts met een zwakke vijandelijke afdeeling te doen had, onwaarschijnlijk, zoodra hare artillerie in werking trad. Had men echter met een sterken tegenstander te maken, dan was de achtereen volgende inzet van de beide voorhoedebataljons van huis uit ondoelmatig en kon slechts tot een partiëele nederlaag en daardoor tot verzwakking van de brigade leiden. De voorhoede-Cdt. heeft zich voor zijn persoon zeer snel naar voren begeven; dat was van hem persoonlijk zeer dapper, van het standpunt van den aanvoerder bezien, echter zeer ondoelmatig: want hij verloor in het dal èn het overzicht èn de leiding; hij werd medestrijder, als hoedanig de Kolonel ook is gevallen Vanaf de hoogte van Montplainchamp heeft men een vrij goed overzicht over het kleine dal tot nabij Neufchateaudaar behoorden de voorhoeie-Cdt. en de brigade-Cdt eejst den toestand te over zien, waarna de hoogste der aanwezige aanvoerders, in casu de brigade-Cdt. een bepaald bevel aan de voorhoede had moeten geven; want slechts op die wijze was men verzekerd van den doelmatigen inzet van dit derde deel van de brigade Voor het besluit van den brigade-Cdt kwamen de volgende over wegingen in aanmerking: 1. Tegen Neufchateau is niet alleen de 5de koloniale brigade, doch ook de 3de divisie aangezet. Deze laatste is nog niet aangekomen en elk gegeven, wanneer zij in den strijd kunnen ingrijpen, ontbreekt. 2. De toestand bij Neufchateau is nog geheel onopgehelderd het terrein is onoverzichtelijk, en het is zeer waarschijnlijk, dat versche vijandelijke troepen zijn aangekomen, nadat de andere 350

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 12