des nachts en in den vroegen morgen zijn afgemacheerd. Het dient als vrijwel uitgesloten te worden beschouwd, dat rug en flanken van de naar hel westen afgemarcheerde troepen, niet afdoende beveiligd zouden zijn. Het 12de legerkorps is nabij St. Medard in gevecht, vermoedelijk met de Duitsche troepen, welke van Neufchateau zijn afgemarcheerd, zoodat de 5de Brigade er niet op mag rekenen, van links te worden ondersteund. 3. De 5de brigade is dus voorloopig geheel op eigen krachten aan gewezen. Haar taak is, naar Neufchateau te marcheerendoch nauwkeurig beoordeeld, moet zij dit doel niet allèèn, doch in sa menhang met de 3de divisie bereiken. Het is dus logisch, te wach ten tot deze divisie in tastbare nabijheid is, om dan vereenigd met haar naar het gemeenschappelijke doel te marcheeren. 4. Bereikt de brigade Neufchateau, dan kan zij daar niet blijven staan, omdat zij zich daar in een tactisch zeer ongunstigen toestand zou bevindenhet plaatsje zelf ligt in het dal en kan gemakkelijk ingesloten wordenhet terrein in de omgeving is onoverzichtelijk; de bosschen begunstigen de gedekte nadering van den vijandde beveiliging en de opheldering zouden in een grooten boog van het zuidoosten naar het noordoosten om de stad moeten worden verricht, wat het overgroote deel van de brigade zou vereischen, zoodat slechts zwakke krachten zouden overblijven voor den afweer van den aanval. 5. Het 12de legerkorgs had de weg Neufchateau-Bertrix nog niet overschreden, doch stond nog bij St. Medard in gevecht. In de omgeving van Grapfontaine=Montplainchamp stond de brigade juist op de goede hoogte van het nevenkorps. Meer naar het noorden was de brigade niet meer van nut, wel echter zelf veel aan onvoorziene moeilijkheden blootgesteld. Eerst als het 12de legerkorps zijn voor dezen dag aangegeven marsch- doelen zou naderen, dus de 9 a 10 K.M. noordwest van Neuf chateau liggende gehuchten Libramont en Recogne, was het noodzakelijk de wegenknoop Neufchateau in bezit te nemen, om de verbindingen van het 12de legerkorps te dekken. De overweging van al deze gronden te zamen, moest tot het besluit voeren, voorloopig in een afwachtingsstelling op de hoogte van Grapfontaine-Montplanchamp op te marcheeren en minstens tot aan de hoogten oostelijk en noordoostelijk op te helderen. Daarmede in overeenstemming ware een bevel aan den voorhoede- Cdt. te geven. 251

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 13