Dit besluit kon zeer snel worden genomen, daar het de plicht van den brigade-Cdt. was, reeds tijdens den marsch de verschillende mogelijkheden en zijn plannen bij de nadering van het doel te overwegen. Dat de verbinding met de 3de divisie niet tot stand was gekomen, wist hij minstens sedert het begin van den marsch en al moge hij ook niet geheel ingelicht zijn geweest over den toestand bij het 12de legerkorps, het was toch met zekerheid be kend, dat daar werd gestreden en dat dus de verdere marsch van het nevenkorps op tegenstand was gestuit. Uit het rapport blijkt niet, of de voorhoede-Cdt. het bevel heeft ontvangen verder tegen Neufchateau op te rukken, öf dat hij zijn beide bataljons uit eigen initiatief heeft ingezet. In elk geval kan men hem er geen verwijt van maken, dat hij als dapper soldaat vooruit en den vijand op het lijf trachtte te komen. De verant woordelijkheid daarvoor draagt eenig en alleen de brigade- Cdtdie tijdig, door het mededeelen van zijn wil, had moeten ingrijpen. e. De gevechtsvoering na het inzetten van de voorhoede. Het ontbreken van een beslist besluit deed natuurlijk in de ge vechtsvoering zijn invloed gelden. De voorhoede voerde voorloopig een strijd voor zich alleen, welke in korten tijd tot een ontwikke ling van alle comp. over een breed front leidde. Het ontbrak daarna de dunne gevechtslinie aan kracht om vooruit te komen, te meer, daar zij langen tijd elke artillerieondersteuning miste: ongeveer II u. v. rukte de spits voorwaarts over Montplainchamp, en eerst 1.45 u n. openden de Fransche baterijen het vuur, zoodat dus de voorhoede ongeveer 2H uur lang geheel op eigen wieken had möeten drijven. De volgende schildering van het voorhoedegevecht geeft een helder beeld van het gebrek aan samenhang in de gevechtsvoering: „11 u. v. gaat de voorhoede voorwaarts voorafgegaan door de „weinige ruiters De zuidelijke helling wordt zonder tegenstand „afgedaald. De ruiters overschrijden d brug: geweerschoten. Zij „gaan terug en maken plaats voor de infanterie. Een comp. wordt „ontwikkeld en bek imt de helling langs den weg en door het terrein, „terwijl zij dekking zoekt langs de hagen en boschjes Levendiger „geweervuur. De comp. komt tot staan. Een tweede comp. wordt „ter versterking gezonden. De vijand, die in stelling schijnt aan den „westrand van Neufchateau, heeft de beide comp. tot den goeden „afstand laten naderen en daarna een vuur geopend, dat ze aan 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 14