„den grond vastnagelt. De eerste Duitsche granaten treffen de „Fransche infanterie. De Fransche artillerie heeft eene stelling ge bonden en beschiet de Duitsche artillerie, doch eerst vanaf 1.45 n. „Kolonel Nèple besluit, zelf over den overkant van de beek te „gaan, om te zien, wat daar voorvalt. Hij stijgt van zijn paard en „gaat, begeleid door zijn officieren, voorwaarts op den grooten weg „en overschrijdt de brug. Een vijandelijke batterij neemt stelling 7 „a 800 M. westelijk van Neufchateau en schiet op de dennenboschjes, „welke de beide Fransche comp. dekken. Deze rukken verder „voorwaarts, doch leiden verliezen in het Duitsche mitrailleurvuur. „Kapitein Triol, die het bevel over een der beide comp. voert, „laat de bajonet opzetten en bestormt de Duitsche mitrailleurs, „welke teruggaan, opdat zij niet zullen worden genomen." „De comp. Triol wordt op haar beurt door Duitsche inf. aange- „vallen. Veertig man, die nog van de comp. over zijn gebleven, „groepeeren zich rondom den kapitein. De strijd is te ongelijk. De „aan den arm verwonde kapitein Triol, geeft bevel tot den terug kocht en weet zich staande te houden in een ter halver hoogte „van de helling gelegen hofstede." „De comp. O'KEely krijgt bevel om Neufchateau aan te vallen „vanuit het westen tegen den weg van Petitvoir; zij stuit echter „daar op vijandelijke loopgraven; kan slechts den weg bereiken." „Kolonel Nèple zet het bataljon Amiel in. Het bataljon gaat de „helling naar de beek van Neufchateau af, welke door 2 comp. „wordt doorwaad. De bataljons-Cdt. Amiel wordt door een kogel „aan de kuit gewondter aarde liggende vuurt hij zijn manschap pen aan tot voorwaarts rukken. Men valt aan in het Bois d'Ospot „in de nabijheid van Neufchateau; de vijand wijkt en ont ruimt het bosch. Doch aan den rand bevindt men zich opnieuw „tegenover een vijandelijke linie (een geheele Hessische brigade 1) „of wel deelen daarvan, welke op dezen dag van Libramont naar „Neufchateau is opgerukt). Andere vijandelijke troepen ontwikkelen „zich meer westelijkde Fransche comp. worden van twee kanten „beschoten. Vooral de officieren worden op den korrel genomen „en vallen." „Kolonel Nèple, die zijn standplaats in een langs den weg gelegen „huis aan gene zijde van de beek gekozen heeft, krijgt van de op (1) Daar de Hessen allen behoorden tot het 18e legerkorps, is blijkbaar alleen de 21e divisie naar St. Medard afgemarcheerd, en de ook tot dat korps behoorende 25e divisie bij Neufchateau gebleven. Zie blz. 341 SI. 353

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 15