„den zolder waarnemende officieren bericht, dat een lange zich ver „uitstrekkende Duitsche linie wordt waargenomen, en dat deze „nog verlengd wordt door in de looppas oprukkende infanterie. „Kolonel Nèple, die alte reserves heeft ingezet, vraagt aan Generaal „Goullet om versterkingen en verzamelt de verstrooide resten zijner „comp. om het huis, waar hij besluit stand te houden. De kleine „groep trekt het vuur van den vijand tot zich, dat bij het huis „verschrikkelijk woedt. Een sectie mitrailleurs tracht op een hoogte „te komen, welke Neufchateau op ongeveer 200 M. beheerscht. „Doch het vuur van de vijandelijke mitrailleurs verhindert, dat deze „beweging tot uitvoering komt. De officieren vallen en het kleine „huis vult zich met gewonden. Het vuur van de vijandelijke infan terie en mitrailleurs heeft een waren zone des doods om het „huis geschapen „De Duitschers werken zich vooruit in het ois d' Ospot Zij „zijn vlak bij. De Kolonel en zijn officieren nemen den revolver „ter hand. Van af den hoogterand bij Neufchateau schiet de Duitsche „artillerie op 1200 M. afstand op de brug Het is ongeveer 2,33 n. „Alle officieren, die getracht hebben uit het huis te komen, om den „troep te verzamelen of om verbinding te krijgen, zijn gesneuveld. „De zwaar bedreigde troepen vechten nog door aan gene zijde „van de beek.'' „Men dringt er bij Kolonel Nèple op aan, dat hij zijn stand plaats, die elk oogenblik omsingeld kan worden, meer achterwaarts ,zal verleggen, doch hij weigert Hij wil geen pas doen, welke door „den troep slecht kon worden uitgelegd Zonder gevoel voor het „gevaar, beweegt hij zich in den kogelregen, moedigt de man schappen aan, en doet maatregelen nemen voor de gewonden, hij „laat den dorstenden water uitreiken. Dit is de vuurdoop voor zijn mooi regiment; he't komt zelfs niet in hem op, dat wij niet als „overwinnaars uit dezen strijd kunnen komen." „Maar de vijand wint veld; hij werkt zich vooruit door de „havervelden en nadert de beek. 3.20 n. moet het half vernielde „huis ontruimd worden. Ongeveer 50 geweren, die zich om den „Kolonel hebben geschaard dekken den terugtocht. Een eerste afdee- „ling gaat terug over het dennenboschje in de richting van de „hoogte van Grapfontaine. Ongeveer 15 man onder commando van „Luit-Kol. Maillard zijn ter plaatse gebleven en hebben dezen „terugtocht door hun vuur gedekt. De Kolonel is te midden van pijn manschappen.- Vlak bij den zuidelijken oever van de beek, „is dan Kolonel Nèple gevallen. 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 16