Hij stierf als dapper soldaat en als schitterend voorbeeld voor zijn ondergeschikten maar was hij werkelijk berekend voor zijn taak als bevelhebber, die het geheele aan zijn zorg toevertrouwde troependeel zoo Leidde, dat het geheel het hoogst mogelijke nat trok uit de gebrachte offers Gewis moet elk aanvoerder bereid zijn, zichzelf en zijn troep zonder meer te offeren, wanneer de toestand dit vordert; doch dit mag niet geschieden, door als een dolle op den vijand los te stormen. Wat voor nut heeft het gehad voor de Fde brigade en het Fransche 4de leger, dat de voorhoedebataljons zich op deze wijze hebben laten vernietigen Zelfs geen moreel succes is overgebleven; dat de Duitschers dien dag niet vervolgden, kan niet zonder meer worden toegeschreven aan den Franschen weerstand, doch deze terughoudendheid moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan het inzicht van den Duitschen bevelhebber in de gehèèle samenhang van het Leger. Deze blik op het groote verband in de eerste plaats, was een beletsel, dat de bij Neufcha- teau strijdende Duitsche troependeelen, de hen door de legerbevelen aangegeven doelen overschreden. Steeds weer dringt zich de vraag op, wat het brigade-Cdo tijdens den strijd van de voorhoede, welke meerdere uren duurde, heeft gedaan? Ongeveer tegen 12 's middags was een bericht van den Kolonel Nèple binnengekomen bij den Generaal Goullet, waarin de hevigheid van den strijd in het dal werd gemeld. Het besluit om met 3 bataljons van het 23ste regiment het Bois d'Ospot aan te vallen, kon reeds toen niet meer worden uitgevoerd, zoodat het gevecht zich in werkelijkheid heeft bepaald tot het gevecht van de voorhoede. Geheel los daarvan werd de opmarsch van de hoofd macht van de brigade uitgevoerd. Tot een beslissenden aanval werd deze echter in het geheel niet aangezet. Dat de Brigade tot 8 u.n. daar ter plaatse kon blijven, is alleen toe te schrijven aan de omstandigheden, dat de Duitschers niet ernstig hebben aange vallen, doch zich in werkelijkheid hebben tevreden gesteld met de bezetting van Neufchateau. De Terugtocht. Toen de 5de koloniale brigade te 8 u.n. den terugtocht aanving, had de brigade-Cdt. nog steeds geen bericht over de plaats van de 3de divisie. Hoe het mogelijk is geweest, dat de verbinding in een legermacht, waarvan de onderdeden slechts ongeveer een twaalftal K.M. van elkaar verwijderd waren, meer dan 24 uren lang ver broken kan zijn geweest, is geheel onbegrijpelijk. Aan het feit valt 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 17