De schietoefeningen der infanterie. I. Schietoefeningen met geweer en karabijn. A. Schoolschietoefeningen. Voor de recruten schrijft 45 voor, dat de in 48 aangegeven oefeningen worden doorloopen, zonder dat aan bepaalde eischen behoeft te worden voldaan. De bedoeling der door mij gecursiveerde woorden is mij niet recht duideiijk, daar in de tabel wel degelijk voorwaarden gesteld worden, terwijl 47 vordert, dat de recruut minstens bij 5 dier oefeningen aan de premie-eischen voldoet. Bij schrijven van den Inspecteur der Infanterie dd. 17 Sept. '19, No. 5938, werd opgedragen, gegevens te verzamelen betreffende de resultaten, verkregen en te verkrijgen bij de oefeningen van 48 met (zooals tot dusverre) en zonder het stellen van de tijd-eischen, in die aangegeven. De opdracht is nog van te recenten datum om uit de vergelijking van de resultaten thans reeds conclusiën te kunnen trekken. Op grond van de ervaring, opgedaan zoo lang wel tijd-eischen gesteld moesten worden, scheen mij de premie-eisch voor oef 4 te zwaar, althans voor de Inlandsche recruten. De bijlagen (tabellen) Ia, b en c geven aanleiding tot de volgende opmerkingen. Bij de oefeningen A, B, C, 9 en 11 staat in de rubriek „premie- verhoogingen" vermeld „per treffer meer de bedoeling zal wel zijn per treffer meer binnen kring 4 en het bleek mij ter voor koming van verschil van opvatting wenschelijk, de redactie van den eisch in dien zin te verduidelijken. Bij B2 worden o.m geëlscht treffers binnen kring 6, wat wellicht een vergissing is, daar bij C2 worden gevergd treffers binnen kring 8. In de 4de al., 71, wordt gesproken van A-schutters, die aan de premie-eischen B hebben voldaan. Er staat niet bij, dat ze in zoo'n geval ook B-premiën krijgen, wat wel de bedoeling zal wezen. En dan doet zich het eigenaardige geval voor, dat die B-premie soms lager kan zijn dan de A-premie zou wezen. Wanneer we overigens deA-, B- en C-premiën met elkaar vergelijken, valt het op, 361

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 25