den troep en de bewaarplaats der schijven meestal ver van het ter rein, wat ook al alles behalve wenschelijk is lk zal dit met een paar voorbeelden illustreeren Het schietterrein bij Babakan is een langs de kust loopende, gloeiend heete vlakte; de meeste oefeningen moeten geschoten worden in ongeveer west-oostelijke richting; de geringe breedte en enkele lage terreinplooien brengen mee een bijna altijd min of meer onmogelijke opstelling van de doelen, en van die breedte gaat soms gedurende een gedeelie van het jaar nog zoowat de helft af we gens aanleg van sawah's door de bevolking, aan welke ook vóór de voedseischaarschte het recht daartoe werd verleend, omdat, naar ik vernam, dan het gebruik van 't terrein tegen lageren prijs verkregen kon worden. Het eenige gunstige van Babakan is een goed en vlak bij het schietterrein gelegen bivak met schijvenloods. Troepen van Magelang bijv. moeten nu twee maal 's jaars daarheen, wat meebrengt een heen- en terugmarsch Magelang Poerworedjo en Kroja Babakan (van de N.l.S. mag geen gebruik gemaakt worden, zijnde dat te duuralleen heeft treinvervoer per S S. plaats tusschen Poerworedjo en Kroja). Afgezien van 't feit, dat het telkens heen en weer wandelen langs denzelfden, langen weg (voor manoeuvres moet dat traject Magelang Poerworedjo ook nog doorgaans een of twee keer per jaar viceversa te voet afgelegd worden) op den duur uitermate verveelt, is de troep elke maal ongeveer 6 dagen op marsch, welke tijd nuttiger besteed zou kunnen worden aan andere meerdaagsche oefeningen. En dat alles voor 't telkens profiteeren van die weinig schitterende schietgele- genheid te Babakan gedurende slechts ongeveer 3 dagen. Ten einde hierin eenige verbetering aan te brengen werd naar een ander terrein uitgezienna veel zoeken moest men zijn keuze vestigen op een paar stukken grond in de omstreken van Soemo- wono (in het noorden van de residentie Kedoe). Op genoemde plaats zal een troegenlogies gebouwd worden 1). Soemowono kan te voet van uit Magelang in 2 dagen en van uit Willem I in 1 dag bereikt wordenhet ligt frisch op 1C00 M. hoogte. Maar dat is dan ook het eenige voordeel. Een der drie schietterreinen aldaar, dat nog al dicht bij het bivak ligt, is bezaaid met zwerfblokken, welke zoo'n prachtgelegenheid geven tot ricocheteeren in de richting van omliggende kampongs, dat dit terrein vrijwel onbruikbaar is. De andere terreinen, waarheen de schijven meestal dagelijks heen (1) Wegens uitbreken van pest in die streken moest de bouw uitgesteld worden. 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 32