De Fran5che gemengde 5de Kolo niale Brigade in bei geuecbl bij Oeufchaieau op den 22sien Augus tus 1914 (mei l scbets). Het ondervolgende artikel is door mij vertaald uit de „Monat- schrift für Offiziere aller Waffen", afleveringen 5, 6 en 7 van 1919, terwijl de schets is vervaardigd naar een kaart van België 1 425.000, aangevuld met schetsteekeningen van het oorlogsterrein, het eenige op dit gebied, dat ik heb kunnen bemachtigen. Daar het artikel een interressant voorbeeld is van het optreden van een gemengde brigade in hooger verband en de door mij aan gegeven bronnen wellicht niet tot ieders beschikking staan, heb ik gemeend goed te doen, door een vertaling voor het 1. M. T. te maken, waarbij ik mij geheel van veranderingen heb onthouden. I. De Oorlogstoestand. De legerkorpsen van het Fransche 4de leger (2e, Koloniaal, 12e 17e, 11e, 9e) waren van 20 op 21 Augustus nabij de Belgische grens verzameld, gereed tot den opmarsch, in het gebied van noord oost van Montmedy tot aan de Maas zuidelijk van Givet. De 4de en de 9de cavaleriedivisie waren ter opheldering het Belgische grondgebied binnengedrongen. Na aanraking met Duitsche ruiter- afdeelingen te hebben gehad aan de - emois, welke ruiterij een ernstig gevecht had ontweken, reed de legercavalerie over Neufcha- teau voorwaarts. Zij stelde op 20 Augustus de aanwezigheid vast van de 21ste Duitsche divisie (XIXste legerkorps) en van de 24ste Duitsche divisie (XIXste legerkorps) in de buurt van Longlier (noordoost van Neufchateau). Naar thans bekend is, behoorde de 21ste divisie tot het Duitsche 4e leger, de 24ste tot het Duitsche 3de leger, de Fransche cavalerie was derhalve op het aanrakingspunt van de 2 Duitsche legers gestooten. Zij week uit naar het westen en bevond zich van 20/21 Augustus met de 4de cavalerie divisie 341 I. M. T. 22, 1920.

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 3