Indien de bolsjewiki werkelijk besloten zijn hun laatste bedreiging ten uitvoer te brengen om een inval in Polen te doen en Warschau in te nemen, is er niets, dat hen kan tegenhouden. De algemeen verbreide opvatting onder de geallieerden omtrent de capaciteiten van het roode leger is geheel verkeerd. Het leger van sovjet-Rusland is op het oogenblik het prachtigste vechtleger ter wereld. Het is in vele opzichten misschien zelfs beter dan het vroegere Duitsche leger. Het nieuwe geregelde sovjetleger gelijkt in niets meer op de vroegere ongeorganiseerde horden der rooden. Het' staat onder bevel van vroegere generaals uit het oude Russische geregelde leger en van officieren uit de verstrooide legers van den Tsaar, terwijl onder de onderofficieren zich vele sergeants uit het vroegere Duitsche leger bevinden. Het zijn oude veteranen met groote on dervinding en zij hebben de ijzeren tucht, die zij iri het oude Duitsche leger hebben, er bij de roodé Russische soldaten ingeha- merd. Het geloof, dat het roode Russische leger zwak en slecht georganiseerd is, is oorzaak geweest, dat men dezelfde fout gemaakt heeft, als de Engelschen gedaan hebben bij den Boerenoorlog, en nu ziet men zich plotseling bedreigd door een leger van meer dan anderhalf millioen uitstekend gedrilde, goed uitgeruste, goed ge voede troepen, met een ijzeren disciplinie en gesteund door machtige artillerie, die gedeeltelijk is buitgemaakt van de Duitschers en gedeeltelijk vervaardigd in de groote arsenalen van Poetilof. De slecht gekleede en gevoede en treurig uitgeruste witte troepen, aangevoerd door vroegere chefs, die steeds minder populair worden, worden verpletterd door dit nieuwe Russische leger, dat op het oogenblik kan opnemen tegen ieder bestaand leger. Java Bode van 17 Maart '20. 378

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 44