Wellicht zullen allen het met mij eens zijn, dat de staat en zijn organen hebben uit te maken, welke groepen van landsdienaren in de staatseenheid zullen worden opgenomen en wanneer deze zaak is vastgesteld, dat dan op den staat de zedelijke verplichting rust, om de groepen van ambtenaren in de positie, waarin zij geplaatst worden, zoodanig te betalen, dat zij die positie naar eisch kunnen innemen. Ik kom daar straks nog even op terug. Dat daarbij natuurlijk ook het vraag- en aanbod-beginsel in aan merking moet worden genomen, dat spreekt uiteraard vanzelf. Wanneer men de taak van elke groep in de staatseenheid heeft vastgesteld, dan moet de onderlinge samenwerking van al die groe pen mede leiden tot vooruitgang van de staatsgemeenschap en culmineeren in zoodanig punt, dat orde en rust in alle opzichten gehandhaafd blijven en elke groep evenals elk bedrijf zijn volle waakzaamheid kan ontplooien De taak van elke groep op zichzelf in geldswaarde om te zetten, m. a. v/. de waarde van de eene groep te bepalen tegenover die der andere groep is een absolute onmogelijkheid. Maar wanneer men dat niettemin zou willen doen, dan moet men niet de eene groep beoordeelen in voor haar normale en de andere in voor haar abnormale omstandigheden, maar dan moet men elke groep beoor deelen naar de bestemming, welke zij in de staatgemeenschap heeft. Zoo heb ik wel eens gehoord, dat men het leger in dit opzicht beoordeelde naar hetgeen het in vredestijd presteert. Ik heb ook gisteren nog gehoord, dat het leger in vredestijd zich voor bereidt voor de oorlogstaak. Deze gedachte is volkomen juist. Doch van het leger gaat in vredestijd ook nog een andere wer king uit, en wel deze, dat het in samenwerking met politie alle overige groepen van landsdienaren en verder allen, die eenig bedrijf van handel of nijverheid uitoefenen, in de gelegenheid stelt hun werkzaamheid ongestoord te kunnen voortzetten. De preventieve werking, welke van de politie en het leger in vredestijd uitgaat, wordt dikwijls bij de beoordeeling van het nut van laatstgenoemd orgaan over het hoofd gezien. Wanneer men dus op de hiervoor gewraakte wijze zou willen vaststellen, welke betaling aan het leger toekomt, dan moet daarbij in de eerste plaats rekening worden met de taak, welke het in abnormale tijden heeft te vervullen, in tijden dus, gedurende welke alle of meerdere staatsdiensten buiten werking zijn gesteld. Een eenigszins betrouwbare grondslag om te bepalen, hoe, de bezoldiging van de verschillende groepen van landsdienaren moet worden geregeld, is te vinden, wanneer men uitgaat van de gegevens, welke dè wijzen van opleiding opleveren en door verder in aanmer king te nemen de plaats, welke elke groep in de staatseenheid moet innemen. De heer Van der Jagt heeft er verschilende bezwaren tegen inge bracht, dat de bezoldigingscommissie, naar aanleiding van deregee- ringsopdracht om de traktementen van officieren en minderen in overeenstemming te brengen met de bezoldigingen, welke vastgesteld zijn voor de burgerlijke ambtenaren en beambten van ongeveer 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 46