ofticierscorps op peil te houden. Maar dit geldt niet alleen voor het officierscorps, ook voor het korps onderofficieren en de Eu peesche minderen werd de aanvulling steeds bezwaarlijker. Men heeft ten slotte de bakens verzet en is gekomen tof een radicale herziening der bezoldigingen en nu moest men ze we brengen op het peil, hetwelk de burgerlijke ambtenaren, die in ■maatschappelijk opzicht hun gelijken zijn, reeds lang te voren had den bereikt. Of men deze bakens tijdig verzet heeft, daaraan is twijfel geoorloofd. ^Naar veler inzicht toch had de thans voorge brachte herziening moeten plaats hebben tegelijk met de herziening van de inkomsten van het Nederlandsche leger, want door deze laatste werd de verhouding, welke steeds bestaan heeft en moet bestaan tusschen de Nederlandsche en de Indische bezoldigingen op bedenkelijke wijze verbroken. Dat die verhouding moet worden in acht genomen, zal U allen, evenals mij, duidelijk zijn, omdat wij allen zeer goed weten, dat, behoudens uitzonderingen, het grootste deel van hen, die besluiten hun loopbaan in Indië te be ginnen en te beëindigen, daartoe in hoofdzaak komt om de meerdere materieele voordeelen. Een klein percentage komt hier misschien om andere redenen, het zijn in hoofdzaak de materieele belangen, die bij deze beslissing den doorslag geven. Er bestaat thans een groot tekort in alle rangen in het leger en het zal in de toekomst moeten blijken, of de thans voorgestelde positieverbeteringen er toe zullen leiden, dat die te korten zullen kunnen worden aangevuld. on Onder de sprekers, die het eerst het woord gevoerd hebben en die ik gevoeglijk tegelijkertijd kan beantwoorden, vind ik de heeren Soselisa en Laoh. Om dadelijk met de deur in huis te vallen, is het beste, geloof ik, dat ik in de allereerste plaats entameer een bespreking van de korporaals le en 2e klasse, van de sergeants le en 2e klasse en de brigadiers. Volgens de voorstellen van de militaire bezoldigingscommissie be staat de brigadiersrang alleen bij de aanvullingstroepen. (Mocht ik mij in die nieuwe benamingen wel eens vergissen, dan zal de heer oud-sec retaris van die commissie wel zoo goed zijn mij tot de orde te roepen). Tegenover denzelfden rang staan bij de inheemsche troepen de korporaals le en de sergeants 2e klasse. De brigadiers, de inheem sche korporaal le klasse en de sergeant tweede klasse zijn per sonen, die in de militaire hiërarchie op een lijn staan. Hunne vak- kennis is gelijk aan die voor den rang van korporaal; dit is ook het geval ten aanzien van hun verantwoordelijkheid en hun gezag; de afdeeling, die zij commandeeren, is de afdeeling van den korporaal. Waar de heeren Soselisa en Laoh en ook de heer Teeuwen heb- ben willen betoogen, dat de sergeants 2e klasse, wat vakkennis betreft, gelijk staan met de sergeants le klasse, hebben zij net mis. Een sergeant 2e klasse staat niet alleen, wat kennis van de Neder landsche taal betreft beneden den sergeant le klasse, maar hij staat ook beneden dezen, wat vakkennis en verantwoordelijkheid aangaat. Dat hij evenals ieder ander bij ontstentenis van een meerdere wel eens de functie van dien meerdere waarneemt, stempelt hem nog niet tot den gelijkwaardige van dien hoogere in rang. 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 48