Beneden die laagste groepen in de militaire hiërarchie heeft men gehouden de korporaals 2e klasse. Zij bestaan ook in de tegen woordige samenstelling, doch zij zouden nu feitelijk kunnen vervallen, nu de korporaals le klasse hun intrede in het leger hebben gedaan. De bedoeling van de invoering dezer korporaals is om geleidelijk te komen tot een algemeen gelijken en regelmatigen toestand bij alle onderdeden, n.l. dat men in den laagsten rang alleen heeft den korporaal, commandant van de kleinste afdeeling, daarop volgende de Europeesche sergeant of sergeant le klasse als com mandant van een grootere afdeeling. De tusschenschakeis, die wij nu nog hebben bij de inheemsche troepen, de sergeants en de korporaals der 2e klasse, kunnen beschouwd worden als een nood zakelijk kwaad, zoolang wij nog de tegenwoordige menschen in het leger hebben. Maar de bedoeling en de verwachting is, dat na de invoering van deze bezoldigingsherziening ook wat meer ont wikkelden in het leger zullen komen, zoodat wij onder de inboor lingen voldoende stof zullen hebben voor den rang van korporaal le klasse en bij de af deelingen bestaande uit inheemsche troepen dezelfde verhoudingen kunnen scheppen, korporaal eerste klasse, commandant van de laagste afdeeling, daarop volgende de sergeant eerste klasse, als bij de aanvullings troepen (Europeanen) Ik herhaal, zoolang wij nog nog niet beschikken over voldoende stof voor het vormen van korporaals eerste klasse, moet de be staande toestand gehandhaafd blijven, maar hij is en blijft een overgangstoestand. Regel moet in de toekomst dus zijn, dat de Inheemsche soldaten korporaal eerste klasse worden met hetzelfde gezag, met dezelfde verantwoordelijkheid en dezelfde vakkennis als de brigadier van de aanvullingstroependat sergeant eerste klasse de daaropvolgende rang is en dat de sergeant eerste klasse kan behooren tot alle landaarden, welke in het leger vertegenwoordigd zijn. Gedurende den overgangstijd, er is voorloopig maar op een gering aantal korporaals eerste klasse gerekend zal, om redelijke gezagsver houdingen te bestendigen en om de bevorderingskans van de reeds dienenden niet aanmerkelijk te verminderen, zoowel de sergeant 2e klasse als de korporaal 2e klasse behouden blijventevens aan personen van elk der 3 rangen, korporaal 2e klasse, korporaal eerste klasse en sergeant 2e klasse, den overgang naar de eerste klasse der sergeanten mogelijk moeten worden gemaakt, indien zij voldoen aan de daarvoor gestelde eischen. Men heeft bepleit de gelijkstelling van de inkomsten van den korporaal 2e klasse met die van den soldaat le klasse of zoo mogelijk verhooging van de inkomsten van dien korporaal boven dien be doelden soldaat eerste klasse, dat is dus van den Europeaan van de aanvullingstroepen men ging daarbij van de redeneering uit, dat het een eigenaardige toestand zou zijn, waarbij gegradueerden lager soldij zouden genieten dan niet-gegradueerden. Maar de heeren, die dit betoog hielden, hebben toch wel eenigs- zins over het hoofd gezien het beginsel, dat bij de geheele herzie ning heeft voorgezeten. Dat beginsel is geweest, dat men betaald 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 49