in de streek van Paliseul- Offagne, en met de 9de Cavaleriedivisie aan de Semois bij Herbeumont-Cugnon. Bij Neufchateau werd blijk baar door de Fransche Cavalerie niet meer opgehelderd. Op den rechter vleugel van het 4de Fransche leger bevond zich het 2de Legerkorps; het had den 21ste bij Thonne-la-Long en Sommethonne de Belgische grens overschreden en zou den 22en in de richting Meix-devant-Virton—Tintigny (aan de Semois) voorwaarts gaan (Op Virton rukte de linker vleugel van het 3de leger voorwaarts). Het koloniale korps (commandant Generaal Lefévre) marcheerde den 21sten Augustus in meerdere colonnes: a. De 3e koloniale divisie had den 21sten met de spits de streek van Saint Vincent (zuid van Rossignol) bereikt; zij zou 6 u.v. van den 22sten met de voorhoeden de Semois overschrijden om over Rossignol op Neufchateau aan te marcheeren. b. De buiten divisieverband staande 5e koloniale brigade was op den 21sten te 7 u. v. na een nachtmarsch van 30 K.M. in Ge- rouville op Belgisch gebied aangekomen en had daar een Duitsche cavaleriepatrouille verdreven 1). Het 23ste regiment legerde in Gerouviile; de hoofdmacht van de brigade bleef nog op Franschen bodem Te 4 u. n. werd een detachement onder commando van Kolonel Nèple in hoofdzaak bestaande uit het 23ste regiment naar Jamoigne uitgezonden, met opdracht de verbinding naar rechts met de 3e koloniale divisie, naar links met het 12de legerkorps op te nemen. Tijdens den marsch werd gestooten op een Duitsche patrouille; eerst na het invallen van de duisternis kwam het detachement in Jamoigne aan; de verbinding met de neven troepen kon niet meer worden opgenomen. Gedurende den nacht werd door de brigade ook nog de ruïne van het klooster van Orval bezet; men vernam hier met eenige verbazing, dat zich vijand bevond in de boerderij Mohimont, nauwelijks 2 K.M. van het klooster verwijderd. Op 22 Augustus zou de 5de brigade over Les Bulles-Suxy- Montplainchamp naar Neufcnateau mar cheeren. 1) Samenstelling van deze Brigade was: Commandant Generaal Goullet. Troepen: het 21ste en het 23ste kol( inf. reg., elk a 3 bataljons, 1 peloton reserve dragonders, 1 afdeeling artillerie, Yi compie. genietroepen, Yï sectie G. D. ambulance. 342

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 4