pensioen de opleidingstijd en de tijd met buitenlandsch verlof doorgebracht niet op dezelfde wijze in rekening gebracht, als zulks bij de burgerlijke ambtenaren geschiedt. Vergelijkt men de pensioenen voor de hoogere officiersrangen voorgesteld op overeenkomstige wijze met die der burgerlijke lands dienaren van gelijken diensttijd, dan komt men tot dezelfde uitkomsten. (Jok heeft de heer Van der Jagt gezegd, dat volgens deze voor stellen de pensioenen van sommige officieren met 50 pCt verhooed worden. 5 De heer Van der Jagt: Mag ik U even in de rede vallen, Excellentie Ik heb van de pensioenen niets gezegdik heb alleen gezegd, dat de tractementen van de kapiteins meer dan 50 pCt naar boven gegaan. De heer Van Rietschoten, Commandant van het leger en Hoofd van het departement van Oorlog Dan heb ik mij verkeerd uitgedrukt, maar wat U daar zegt, is juist. Er zijn twee gevallen waarin de tractementgn met meer dan 50 pCt vermeerderd worden' nl voor den luitenant na 5 jaren dienst en voor den kapitein na dl jaren dienst. Wat betreft de kapiteins, die 21 jaar dienst hebben en voor wie een eindbezoldiging is voorgesteld van f 900 kan ik mededeelen, Mijnheer de Voorzitter, dat, wanneer de nieuwe bezoldigingsregeling op het oogenblik ingevoerd was, dan van de on geveer 300 kapiteins, er 9 zouden zijn, allen geschikt geoordeeld voor den majoorsrang, doch daartoe nog niet bevorderd, die "dit eindtractement voor den kapitein zouden genieten De heer Van der Jagt heeft verder gezegd, dat de bestuursamb- tenaren, die militieplichtig zijn, ook in de loopgraven komen. Dat is natuurlijk voor alle landsdienaren het geval. Tegenover al de voordeelen, die officieren zouden genieten in tegenstelling met de ambtenaren B. B. zooals bijv. het wonen' in groote plaatsen, waardoor men schouwburgen en bioscopen kan bezoeken, moet ik mijn ervaring stellen, dat de officieren, die op de hoofdplaatsen wor.en, in het .algemeen geen geld aan onnoodige uitgaven kunnen besteden. Echter heeft de heer Van der Jagt verzuimd de in het oog loopende voordeelen te noemen, welke de ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur boven de officieren hebben hoewel er meerdere zijn op te sommen. Ik ben er nooit afgunstig op geweest, Mijnheer de Voorzitter, en ik wil alleen daartoe ge dwongen over één voordeel sprekenmijn eigen betrekking verkies ik boven elke andere en ik heb nooit in 't bijzonder een bijzondere studie gemaakt van de voor- en nadeelen, welke aan elke betrekking zijn verbonden. Een van de belangrijke voordeelen van de ambte naren bij het binnenlandsch bestuur boven de officieren is dit, dat de eersten een veel grootere kans hebben om te komen in de hoogere en beter bezoldigde rangen als gevolg daarvan ook veel eerder die hoogere rangen bereiken. Ik heb gisteren de moeite genomen om enkele cijfers dienaan gaande te verzamelen, Mijnheer de Voorzitter, en ik ben daarbij ut conc'us'e gekomen, dat wanneer men neemt de bestuurs ambtenaren op Java en de buitengewesten, die op 1 Januari van dit 391

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 57