het Europeesche kader, dat er organiek bij ingedeeld behoorde te zijn, beschikbaar was. Ik heb een verwijt vernomen van den heer Cramer, dat het Afdee- lingsverslag niet is beantwoord binnen den tijd, dien ik daarvoor had gezegd noodig te zullen hebben. Ik heb gezegd het antwoord na twee dagen in te zullen dienen Welnu, Mijnheer de Voorzitter, des avonds half tien van den 17den December is het ontwerp Afdeelingsverslag door mij ontvangen en 19 December verliet de ontwerp-Memorie van Antwoord mijn bureau. Als ik U verder mededeel, dat eerst den 20sten December het Afdeelingsverslag werd ontvangen, dan zult U toch moeten toegeven, dat het verwijt niet billijk kan worden genoemd. De heer Cramer heeft gesproken over de verhouding tusschen de de traktementen hier en in Nederland. Ik heb die alleen vluchtig kunnen nagaan. Mij is daarbij gebleken, dat de verhouding van de officierstrak tementen in Nederland en hier is die van één tot twee a twee en een half en voor de hoogste rangen van één tot drie. Bij de soldaten traktementen is die verhouding van de bezoldiging van 1 tot 3 en wordt na verloop van tijd van t tot 5. De soldaat hier begint dus met een driemaal hooger traktement, als waarmee een soldaat in Nederland begint, terwijl hij hier een vijfmaal hooger traktement kan bereiken. De heer Cramer: En een sergeant en een korporaal? De heer Van Rietschoten, Commandant van het Derpartemen, van Oorlog: Die verhoudingen kunnen niet veel verschillen, zij zijn van denzelfden aard. De heer Cramer: Ze eischen 3C0 gulden per maand. De heer Van Rietschoten, Commandaat van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Wat men eischt, kan niet altijd gegeven worden. Ik kan U wel zeggen, wat de onder officieren ginds kort geleden gekregen hebben. De aanvangstrakte- menten zijn pas verhoogd: aanvankelijk waren deze ƒ700 's jaars. Het eindtraktement is nu nog f 1200 's jaars, na 10 jaar te bereiken, als de gegevens, welke ik heb, juist zijn. Hier begint een sergeant op f 160 per maand, dat is dus ruim twee maal zooveel als in Holland, terwijl het eindsalaris f 240 per maand bedraagt, dus twee en een half maal zooveel als is Holland. De heer Cramer: Is in die f 1200 de verpleging begrepen? De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van OorlogVoor zoover mij bekend, is alles daarin begrepen, maar voor Indië komt er nog wat bij De onderofficier betaalt hier voor zijn woning 10 pCt. Kan hem echter geen woning toegewezen worden, zoodat hij er een moet huren, dan wordt het surplus, dat die huur boven de 10 pCt. van zijn traktement bedraagt, door het land vergoed. De vergelijking valt dus geheel ten voordeele van de mindere militairen hier uit. 396

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 62