Voor de vergelijking, die de heer Cramer heeft gemaakt tusschen de inkomsten van de matrozen en die van de soldaten, verwijs ik naar de Memorie van Antwoord. Een zaak vergeet de heer Cramer, nemelijk deze, dat de matroos eerste klasse moet voldoen aan zeer hooge eischen. Iemand die voldoet aan die eischen, is niet alleen bruikbaar bij de Marine, maar ook bij de koopvaardijvloot en daar door moet zijne bezoldiging ook met de wet van vraag en aanbod rekening houden. Bij de militairen te land is dit niet zoo. Hoe hoog de militair in het leger ook op prijs gesteld wordt, in zijn vak is van overgang in een burgerbetrekking geen sprake. Ik heb een klein overzicht doen maken van de verhouding, waarin de verhoogingen voor gehuwden en ongehuwden tot elkaar staan, omdat U daarover eenige opmerkingen had gemaakt. De verbetering van de inkomsten voor den gehuwden soldaat 2de klasse bedraagt 75 pCt.. voor den ongehuwden 43 pCt; voor de gehuwden 1ste klasse 125 pCt en voor de ongehuwden 50 pCt. De gehuwden gaan dan het meest vooruit Thans kom ik aan de rede van den heer Teeuwen. Vooraf wil ik mijn groote erkentelijkheid betuigen voor zijn toezegging, dat hij voor het ontwerp betreffende de verbetering der militaire bezoldi gingen en pensioenen zal stemmen. De heer Bergmeijer: Dat is politiek. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Ik mag hier wel een variant van een bekende uitdrukking gebruiken, dat er bij mij meer vreugde is over één nieuwe volgeling, dan over tallooze oude. Dit zal dus de eerste, wellicht de eenige maal zijn, dat deze ge achte spreker zich voor een deel van de oorlogsbegrooting zal verklaren. De heer Teeuwen sprak over erkende en over niet of nog niet erkende vereenigingen en er zijn er ook nog, welke erkenning heb ben aangevraagd en spoedig de beslissing daarover zullen verne men. De Perserikatan Minahassa is geen erkende militaire vereeni- ging, zelfs is het geen zuiver militaire vereeniging, doch een gemengde, waarvan zoowel burgers als militairen lid zijn. Daarnaast staat een vereeniging van Inlandsche korporaals en minderen, welke rechtspersoonlijkheid heeft aangevraagd. Vele militairen zijn lid van meerdere vereenigingen zoo is o.a. de Amboineesche serge ant, die in de bezoldigingscommissie zitting heeft genomen, lid van het hoofdbestuur van de Perserikatan Minahassa en van een ver eeniging van Amboineesche onderofficieren. Nu is het zeer goed mogelijk, dat, waar deze sergeant twee betrekkingen bekleedt, één in het hoofdbestuur van een gemengde vereeniging en één in het overeenkomstig bestuur eener militaire vereeniging, ik hem bij ver gissing wel eens aangeduid kan hebben als hoofdbestuurder van de eerste, terwijl ik bedoelde hem als hoofdbestuurder van de mi litaire vereeniging aan te duiden. Tot lid van de bezoldigingscom missie is hij in elk geval benoemd, als hoofdbestuurder van de mi litaire vereeniging. Door een overeenkomstige vergissing heeft de 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 63