de verdeeling van de verslagen van de bezoldigingscommissie ook niet juist plaats gehad. De afdeelingscommandant, die ze ter verdee ling onder de militaire vereenigingen heeft ontvangen, heeft ze ter uitreiking overgedragen aan een korporaal, lid van de Perserikatan Minahasa, die daarom tegen de bedoeling in, aan die vereeniging een exemplaar deed toekomen. Doordat hiervoor dank werd betuigd, is de vergissing gebleken. Voorlichting omtrent de voorstellen der commissie was voldoende te verkrijgen. De afdeelingscommandant te Magelang heeft alle voorlichting toegezegd welke verlangd kan worden, en deze ook doen verstrekken Een ander onderwerp, dat door den heer Teeuwen ter sprake werd gebracht, is de vertaling van alle voorschriften en reglemen ten in het Maleisch. Van de voorschriften en reglementen is alles in het Maleisch vertaald, voor zoover dit van nut kan zijn en noodig is voor de studie tot het verkrijgen van de rangen, welke voor Ma- leisch-sprekenden bereikbaar zijn. Misschien heeft de heer Teeuwen bedoeid algemeene orders en tarieven, waarvan vertaling in het Ma leisch overbodig kan worden geacht. Wat de menschen daarvan moeten weten, wordt bekend gemaakt; overigens zijn daaromtrent bij de compagnie inlichtingen te verkrijgen. De heer Pabst heeft gesproken over de onderscheiding, welke gehandhaafd blijft tusschen de brigadiers en de korporaals le klasse Hiërarchiek zullen deze personen denzelfden stand hebben. Den naam brigadier te laten vervallen en dus voortaan alleen de korpo raals te onderscheiden naar de landaard, daarmede kan ik niet instemmen, omdat juist tegen die onderscheiding bezwaren zijn ingebracht. Aangezien de brigadiers vanzelf zullen vervallen, zoodra de aanvulling van soldaten uit Europa ophoudt, zal het bezwaar, dat hij heeft tegen het voorloopig gebruik van beide titels, metter tijd vanzelf worden opgeheven. Aan administratieve bezwaren hecht de heer Pabst weinig waarde. Ook ik heb dat altijd gezegdmaar de praktijk leert, dat ook aan deze bezwaren aandacht moet worden, geschonken. Den pyrotechnist te vergelijken met een particulier werkman ter bepaling van de bezoldiging, waarop hij aanspraak zou kunnen maken, lijkt mij niet aan te bevelen. Ik kan den arbeid van den pyrotechnist niet beoordeelen en ik vrees, dat de heer Pabst dat ook niet kan. Wel kan ik zeggen, dat juist ter beoordeeling van den arbeid van de personen werkzaam bij de artillerie-inrichtingen het hoofd van de werkplaatsen in de bezoidigingscommissie zitting heeft genomen en de thans voorgestelde regeling heeft aanbevolen, omdat hij die de juiste acht. Op gezag van den heer Pabst zou ik evenmin als op eigen gezag willen afwijken van wat het hoofd van de pyrotechnische werkplaats als noodig en voldoende heeft voorgesteld. De heer Pabst heeft gezegd, dat de stafmuziek in Nederland hooge tractementen heeft, maar dat zij hier nog veel hooger zijn. Inderdaad bedragen de bezoldigingen ginds voor de lagere rangen tot f 1200 na tien jaar met opklimming tot f 1600 na 18 jaar. Hier ontvangt een stafmuzikant 2de klasse f 260 per maand dus 2.6 maal zooveel; de stafmuzikant 1ste klasse komt tot f 350. 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 64