De vraag, of inheemsche militairen, of beter gezegd inheemsche personen, niet opgeleid kunnen worden tot stafmuzikant, is eenige jaren geleden reeds aan de orde geweest. Men heeft toen de beste muzikanten van verschillende bataljon-muziek-korpsen bij de staf muziek ingedeeld om te beproeven hen tot stafmuzikant op te leiden. Na een paar jaar opleiding is er slechts één van die mannen voor goed naar de stafmuziek overgegaan, waarbij hij echter, in verband met zijn graad van geschiktheid, wel altijd derde klasse muzikant zal moeten blijven. De aanvulling van de stafmuziek zal ongetwijfeld moeilijkheden opleveren, nu in beginsel is aangenomen, dat militairen in den rang van soldaat behalve voor bijzondere betrekkingen niet meer naar Indië zullen worden uitgezonden. Men zal er dus nood gedwongen toe moeten komen, om behalve de stafmuzikanten ie en 2e klasse, die in den regel in Europa werden aangeworven, ook die der derde klasse vandaar te betrekken, of de geheele stafmuziek op te heffen. Het zal in de eerstvolgende jaren moeten blijken, tot welke beslissing men moet komen. Of de toeloop verzekerd is bij de voorgestelde positieverbeteringen, waarnaar de heer Pabst gevraagd heeft, kan ik natuurlijk niet zeg gen, dat zal nader moeten blijken. Verder is aanbevolen een spoedige afdoening van het reisreglement en van de bezoldigingsvoorstellen voor de werklieden bij de technische inrichtingen. Daarop kan ik antwoorden, dat beide aangelegenheden de volle aandacht van de Regeering hebben, terwijl door mij demoge lijkheid van een overgang van de opzieners bij de artillerie- inrichtingen naar de burgerlijke betrekkingen daarbij zal worden overwogen. Omtrent het hoofdverschil ten slotte, nl. de vraag, of voor de officieren, die de krijgsschool of den intendancecursus hebben door- loopen, hoogere tractementen moeten worden vastgesteld bij hun plaatsing bij den Generalen staf of de Intendance, dan wel of hun een gratificatie moet worden toegekend na met vrucht beëindigde studie, het volgende. De heer Pabst is voor toekenning van een graficatie aan allen, die met goed gevolg de studie hebben beëindigd Ik heb daarom trent een andere meening en wel daarom, wijl ik het persoonlijk element in deze zaak wensch uit te schakelen. Zooals ik gisteren reeds bij interruptie mededeelde, wordt de eindbeslissing omtrent de beoordeeling van de hierbedoelde personen niet in Nederland genomen, doch hier te lande. Nadat deze officieren de krijgsschool hebben verlaten, worden zij hier te lande bij verschillende wapens diensten en inrichtingen gedetacheerd; na afloop van deze detachee ringen, d.w.z. 1 jaar of l'/2 na hun terugkeer, wordt het eindoordeel omtrent hen opgemaakt. Dit geschiedt door den chef van den generalen staf voor de aan staande stafofficieren en door den hoofdintendant voor de aan staande officieren van dat dienstvak, terwijl de beslissing aan den Commandant van het leger is voorhouden. Het gevolg nu van de toekenning van eene gratificatie alleen aan hen, die de opPiding met vrucht doorliepen, zal dit zijn, dat een streven zal ontstaan voor allen die gratificatie deelachtig te doen 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 65