worden, ten koste van de beoordeeüng. Dit kan zonder overwe gend bezwaar geschieden door het eindoordeel voor hen, die eigen lijk niet voldoen, zoodanig te stellen, dat zij nimmer voor eene plaatsing in den bijzonderen werkkring in aanmerking komen, zon der echter het resultaat hunner opleiding onbevredigend te noemen. De omschrijving zou dan kunnen luiden: Ze zijn geschikt, maar alleen bij gebreke aan beteren, waardoor de gratificatie zou moeten wor den toegekend. Een volgende chef, wat meer scrupuleus, zou zich met een dergelijke ontduiking van de bepalingen wellicht niet kunnen vereenigen en eischen, dat het eindoordeel in stelligen zin „geschikt" zou worden gesteld. Hierdoor zou het van de inzichten van een enkel persoon afhankelijk worden, of men de gratificatie ontvangt of niet. Consequent zou het dan ook bij dit voorstel moeten worden genoemd, dat aan allen, die den volledigen cursus aan de krijgs school of den intendance-cursus hebben doorloopen, de gratificatie werd toegekend, ongeacht het resultaat van de studie. En dit te meer, omdat het van geheel toevallige, niet met de studie zelf verband houdende omstandigheden afhankelijk kan zijn, dat het eindoordeel ongunstig kan leiden. Om deze redenen ben ik een voorstander van het toekennen van hoogere inkomsten aan staf- en intendanceofficieren. Ik weet zeer goed, dat het gevolg daarvan kan zijn, dat de een in materieelen zin meer profiteert van de opleiding aan de krijgs school dan de ander, naar gelang men langer of korter bij den staf is geplaatst. Maar daar staat tegenover, dat het dan geldt extra-betaling voor belangrijker werk, hetgeen toch allerminst onbillijk kan worden geacht Ook ware bij de beoordeeling van deze quaestie niet uit het oog te verliezen, dat zij, die niet voldoen, in dezen zin nimmer eenig materieel voordeel van hun opleiding hebben. Ik wil hiermede zeggen, dat verschil in materieele voordeelen voor deze officieren onder alle omstandigheden blijft bestaan, tenzij aan allen zonder uitzondering een gratificatie wordt toegekend Of die voorgestelde gratificatie zoo beslist noodig is, wanneer tijdens de opleiding in Nederland een behoorlijk inkomen wordt verzekerd, daar wil ik mij liever niet over uitlaten doch ik blijf erbij, dat de toekenning van een gratificatie vele moeilijkheden zal opleveren en aanleiding kan geven tot bevoorrechting. Op grond van het vorenstaande blijf ik de voorkeur geven aan verhooging van traktement bij het leveren van meer belangrijk werk; wil men het andere beginsel toepassen, dan behoort dit voor allen zonder uitzondering te gelden De heer Pabst is van meening, dat het nadeel aan zijn opvatting verbonden, nl. dat daarvan het gevolg moet zijn, dat onmiddellijk na de eindbeoordeeling algemeen bekend wordt, wie niet aan de gestelde eischen heeft voldaan, ook bij de door de Regeering voor gestane regeling bestaat, doch dit ben ik niet met hem eens. Plaatsing in een der genoemde werkkringen toch is geen recht, hetwelk men verkrijgt door aan de opleiding te voldoenintegen deel moet volkomen vrijheid bestaan om de beste krachten het eerst te benutten. Vandaar dan ook, dat passeering van ouderen bij het ontstaan van vacatures allerminst aanleiding kan geven tot 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 66