welke troepen echter in den afgeloopen nacht en in den morgen in westelijke richting naar St. Medard en Bertrix waren afgemarcheerd. Kolonel Nèple gaf den luitenant van de dragonders bevel, Neuf- chateau te verkennen. Het peloton volgde den weg en kwam ongehinderd over de brug, op de voet gevolgd door de inf. spits. Plotseling vielen schoten; de ruiters gingen terug en maakten het front vrij voor de inf. Een comp. ontwikkelde zich en rukte a cheval van den straatweg naar Neufchateau op. Het vuur werd steeds heviger, zoodat de comp. de beweging moest staken. De 2de comp van den voortroep werd ter ondersteuning vooruitgebracht; doch ook deze kwam niet verder voorwaarts. Op dit oogenblik sloegen de eerste Duitsche granaten in de Fransche infanterie. Kolonel Nèple besloot thans zelf naar voren te gaan, ten einde een indruk van den toestand te verkrijgenhij overschreed de brug en stelde zich op bij een huis, op ongeveer 5C0 M. van de brug verwijderd Achtereenvolgens werden de beide vooihoedebataljons geheel ingezet; een compie. kreeg bevel links af te buigen, om door het bosch den weg, die vanuit het westen naar Neufchateau voert, te bereiken en de stad van daar aan te vallen. Enkele comp. werden in oostelijke richting door het Bois d' Ospot (1) aangezet, zoodat de beide bataljons in een halven cirkel rondom de brug waren ontwikkeld, over een front van ongeveer lü K. M. Intusschen was ongeveer 7 a 8C0 M. west ,van Neufchateau een Duitsche batterij in stelling gekomen en had de Fransche inf. onder vuur genomen. Ook de Duitsche inf. werd steeds meer versterkt, zoodat de Fransche linie ernstig werd omvat. Te 1,45 n. werd door de Fransche batterijen het vuur geopend op de Duilsche artillerie vanuit een stelling zuid van Grapfontaine, vrat den toestand van de Fransche inf. iets kan hebben verlicht. Inmiddels hadden de ingezette comp. hevige verliezen geleden, en het meerendeel van hunne officieren verloren. Kolonel Nèple besloot daarom, de resten van de zich ten noor den van de beek bevindende inf. rondom zijn standplaats te ver zamelen en daar stand te houden, tot hulp zou opdagen. Qnder- tusschen drongen de Duitschers voorwaarts door het I!ois d'Ospot. Te 3,20 n. moest Kolonel Nèple den terugtocht achter de beek gelasten, waar hij later doodelijk werd gewond. 1) Het Bois d' Ospot bevindt zich in den hoek tuschen de beek en den marschweg der 5e brigade; de noordrand reikt tot dicht aan de beek en tot aan den zuidrand van Neufchateau. 345

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 7