zooveel kapiteins geen invloed heeft op de slechte verhouding, die bestaat tusschen de hoofdofficiersrangen en die van de andere officieren. Ik kan er echter nog aan toevoegen, dat er nog een nadeel is voor den bestuursambtenaar, namelijk wanneer hij van assistent resident den rang van resident heeft bereikt, en dat is nabij de 50 jaar, althans op Java en Madoera, verdere promotie voor hem is afgeloopen Hij blijft dan staan in tegenstelling met den officier op een tractement van f 1400, een salaris, dat op zichzelf al reeds onvoldoende is in de tegenwoordige omstandigheden voor een hoofd van gewestelijk bestuur, die als zoodanig een stand en staat heeft op te houden, meer dan een ander, zijnde hij tevens vertegenwoor diger der Regeering. ïk wil nog even aanstippen, dat de salarissen van de hoofden van gewestelijk bestuur sinds 40 jaren niet werden verbeterd, ja zelfs bij de laatste reorganisatie, naar beneden zijn gebracht. Vroeger kregen zij f 1.50 tot f 1500, terwijl zij thans tot f 1400 komen. Mijnheer de Voorzitter. Overigens kan men over dit onderwerp der salariëering in verband met hunne dienstpraestatie ten aanzien van officier en bestuursambtenaar nog zeer lang van gedachten wisselen Het hangt er van af. welk standpunt men bij de beoor deeling inneemt. Ik meen voldoende aangetoond te hebben, dat het noodzakelijk is en blijft, dat na de verhooging van de officierssa larissen ook die van de bestuursambtenaren worden verhoogd tot het peil, dat de Regeering het juiste zal achten. Mijnheer de VoorzitterZal ik tegelijk het amendement bespreken De Voorzitter: Zeker, dat is de bedoeling. De heer Van der Jagt: Het amendement is ingediend door ondergeteekende en de neeren Bergmeijer en Djajadiningrat en heeft ten doel de salariëering van de militaire apothekers-assistenten in overeenstemming te brengen met die van hun ranggenooten bij andere wapens en diensten. Het heet, dat die salariëering verbeterd is, maar wij achten die verbetering van te geringe beteekenis. Bij de voorgestelde regeling toch ontvangen zij bijna hetzelfde als bij de oude, zoo niet minder. Ik sta in dit opzicht minder gerust, of liever pessimistisch tegen over het verder verloop en chronisch tekort aan assisient-apothekers in het leger. Inzonderheid word ik pessimistisch gestemd, wanneer ik zie naar het salaris, dat particulieren betalen Ik heb hier een drietal uit knipsels uit bladen, waaruit ik wel een en ander wil voorlezen. In de Nederlandsche bladen worden gevraagd 4 assistent apo thekers met een aanvangssalaris van f 3o00 met 12 éénjaarlijksche verhoogingen van f 300 eri een eindsalaris van f 7200 per jaar. Directe toekenning van een of meer ervaringsverhoogingen, niet uitgesloten. Veider gunstige verlofsbepalingen. In een tweeda advertentie worden twee mannelijke assistenten gevraagd met een aanvangssalaris van f 250,—, dat is dus bijna het bedrag, dat hier als eindsalaris wordt gegeven. 418

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 84