De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: U vergist U, het eind- salaris is f 500.— en het beginsalaris f 220De assistent apothe kers vormen de groep der hoogstbetaalde onderofficieren Als adjudant-onderofficier nl loopen zij van f 220 f 380 en als on derluitenant van f 270.— f 500 per maand. De heer Van der Jagt: Maar hierbij moet rekening gehouden worden met het feit, dat de promotie bij de assistent-apothekers veel langzamer gaat dan de promotie bij andere rangen. De heer Van Rietschoten, Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Dat kan zijn, ten opzichte van enkele andere groepen maar ook, wanneer dat in aanmerking genomen wordt, behooren zij niettemin tot de categorie der hoogst gesalarieerde onderofficieren. De heer Van der Jagt: Verder wil ik er even op wijzen, dat de assistent apothekers veel zwaarder examen achter den rug hebben dan de onderofficieren. Het derde uitknipsel biedt beginsalaris aan van f 300 a f 350. met vrije woning, om de twee weken een vrijen Zondag, gratifica tiën enz. Ik heb den indruk gekregen, dat de assistent-apothekers inderdaad achtergebleven zijn bij de voorgestelde regeling. Daarom is het ook, dat het amendement is voorgesteld om de aandacht vandeRegee- daarop te vestigen. De heer Van Rietschoten. Commandant van het Leger en Hoofd van het Departement van Oorlog: Dat assistent-apothekers in het particuliere een hooger bezoldiging krijgen, mag niet aange voerd worden zonder rekening te houden met het feit dat aan het dienstverband bij particulieren heel wat grooter risico is verbonden. In militairen dienst hebben zij heel wat grooter zekerheid en een behoorlijke pensioenregeling. Zij genieten een pensioen van f 1800. Een particulier, die zooals vernomen werd aan den assistent na afloop van het dienstverband f 10.000 uitkeert, stelt den betrokken persoon daardoor in staat zich een lijfrente te koopen van f 6C0 's jaars. Om een lijfrente van f 1800 te verkrijgen, zou zulk een persoon dus f 20.000 moeten besparen op zijn maandelijks verkregen inkomen. Daarbij komt de kans, dat hij zijn diensttijd door ziekte of andere oorzaken moet onderbreken ln militairen dienst kan hij dat veilig doen. Zelfs ziekteverlof naar Europa erlangen en daarna met mee- telling van verkregen dienstjaren weer doordienen, tot het pensioen is verdiend. Ook bij tusschentijdsche ongeschikheid voor den dienst wordt pensioen toegekend. De heer Van der Jagt: Ik moet erop wijzen, dat de militaire assistent-apothekers eerst na 10 jaar een salaris van f 280 bereiken, terwijl de onderofficieren van andere groepen dit bedrag in veel korter tijd verkrijgen. 419

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 85