Er zit een moeilijkheid in de motie, die ik hier wel wil erkennen. De geldelijke gevolgen zullen niet te overzien zijn, in verband met de godsdienstige wetten en gebruiken der Mohamedanen. Juist van Inlandsche zijde wordt echter gestreefd naar een wette lijke weduwen- en weezenverzorging voor de Inlandsche ambte naren. Ook deze zaken zijn niet te regelen, zonder dat voorafgaat een nauwkeurige vaststelling van de gedragslijn, die de Regeering denkt te volgen in verbard met de huwelijkswetten der Mohame danen. Meri kan dus niet tegen deze motie zijn op grond van die huwelijkswetten. De moeilijkheid, die in verband met die wetten opgelost zou moeten worden, moet toch te eeniger tijd opgelost worden. Deze motie laat de oplossing geheel over aan de Regeering. Het spreekt voor mij vanzelf, dat de Regeering bij het toekennen van kindertoelagen evenmin als bij de weduwen- en weezenverzor ging zich kan houden aan de Mohamedaansche huwelijkswetten. Voor zooveel weduwen en zooveel kinderen, als bij de Mohame daansche huwelijkswetten door een ambtenaar kunnen worden na gelaten, kan de Regeering de zorg niet op zich nemen. Van een hooggeplaatst ambtenaar werd mij verteld, dat hij het aantal zijner kinderen tot het respectabele getal van ICO had zien klimmen. Met zulke groote getallen zal bij kindertoelagen en weduwen- en wee zenverzorging niet gewerkt kunnen worden. Er wordt door deze motie echter geen regeling gevraagd tot oplossing van dit vraagstuk, dat de Regeering afzonderlijk aan de orde stellen. Op grond van deze argumenten kan de heer Sastrowidjono zich dus niet tegen de motie verklaren. Op den duur moet het een bezuiniging geven, wanneer bij het toekennen van kindertoelagen met het volledige aantal kinderen wordt gerekend. Er is toch altijd een neiging bij het vaststellen van de salarissen deze op te voeren met het oog op het gezin, dat de grootste behoeften heeft. Waar men uniforme salarissen geeft, zal men als maatstaf dus steeds nemen het gezin met de grootste behoeften, het gezin met een groot aantal kinderen. Aan de fatale werking daarvan kan men ontkomen door het toekennen van toelagen voor kinderen. De algemeene maatstaf voor de bezol diging kan daardoor lager worden. Ook uit een bezuinigingsoog punt is het dus aan te bevelen, het beginsel van deze motie toe te passen. De heer Teeuwen: Mijnheer de Voorzitter! Mijn rede in tweede in stantie moet ik beginnen met mijne teleurstelling uit te spreken hierover, dat de Regeeiingsgemachtigde, Zijne Excellentie de Le gercommandant, destijds blijkbaar een omissie beging, toen op een vraag van den heer Laoh geantwoord werd, dat, hoewel aanwijzing door de vereeniging niet plaats had gevonden, niettemin als lid van de militaire bezoldigingscommissie benoemd werd iemand, die als lid van het hoofdbestuur der Perserikatan Minahasa geacht kon worden te zijn een voorman en vertrouwensman van de betrokken groep militairen, voor wiens belangen de heer Laoh meende te moeten opkomen. 426

Indisch Militair Tijdschrift | 1920 | | pagina 92